233. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Powrót do artykułów

03 maja 2024

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Golczewo rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele p. w. Św. Andrzeja Boboli w Golczewie w intencji Ojczyzny oraz Strażaków, z prośbą o Boże błogosławieństwo. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli  mieszkańcy Gminy Golczewo, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu gminnego, Druhny i Druhowie Gminnych Jednostek  Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Dzień 3 maja ma w historii Polski zarówno narodowe, jak i religijne odniesienie. W Kościele Katolickim obchodzony jest jako święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowił je w 1920 r. papież Benedykt XV na prośbę polskich biskupów, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. Biskupi zaproponowali też papieżowi datę święta, aby podkreślić jego związek z pierwszą polską konstytucją, uchwaloną 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza, który zobowiązywał się wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość. Do historii oraz wynikających z niej współczesnych wartości i znaczeń wracamy co roku w dniu Święta Konstytucji 3 Maja.

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo