Na początku marca 1945 r. I Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. Stanisława Popławskiego i wojska radzieckie I Frontu Białoruskiego dowodzone przez Marszałka Gieorgija Żukowa dokonały szturmu na niemieckie oddziały m.in. na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych działań w dniu 5 marca 1945 r. zdobyte zostało Golczewo.
Walki w samym Golczewie nie trwały długo. Część domów płonęła od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lata 1946 r., stacjonując w pobliskich fortach w Sosnowicach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w maju-czerwcu 1945 r. Starsze pokolenie mieszkańców to głównie ludność przesiedlona m.in. z kresów wschodnich, byłego ZSRR i z centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty, tartak.
Współczesne Golczewo to małe, spokojne miasteczko z bogatą historią, sięgającą IX i X w. W naszej karcie historii ważna jest jeszcze jedna data tj. 5 marca 1945 r. – zdobycie Golczewa.
W dniu 5 marca br. w Sosnowicach odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 76 lat. W rocznicowej uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych byłego obozu Heinrichshof udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo, Powiatu Kamieńskiego, Przewodniczący Rady Miejskiej
w Golczewie, przedstawiciele organizacji pozarządwych oraz przedstawiciele instytucji.
Sosnowickie uroczystości były okazją do przypomnienia historii tego miejsca. Po wspólnej modlitwie za poległych w walkach o zdobycie Golczewa
oraz zmarłych w obozie, pod pomnikiem i symbolicznymi grobami jeńców złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Z uwagi na pandemię Covid-19 uroczystość rocznicowa miała charakter symboliczny.