79. Rocznica zdobycia miasta Golczewa

Powrót do artykułów

06 marca 2024

W tym roku obchodzimy 79. Rocznicę zdobycia miasta Golczewa. Jako uczestnicy tej niezwykle ważnej uroczystości, pamiętamy o milionach ofiar II wojny Światowej oraz śmierci poległych w walce o oswobodzenie naszego regionu. Wyrażamy im wdzięczność i składamy hołd ofierze ich życia.

5 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego dokonali szturmu na niemieckie oddziały stacjonujące na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych walk zdobyte zostało Golczewo.

 

Walki trwały krótko. Domy płonęły od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lat 1946 r. stacjonując w pobliskich fortach, w Sosnowicach.

Pierwsi polscy osadnicy zaczęli nabywać w maju- czerwcu 1945 r.  Starsze pokolenie mieszkańców, to głównie ludność przesiedlona między innymi z kresów wschodnich, byłego ZSRR oraz centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty i tartak.

 

Do 1945 r. nasze miasteczko było miejscowością Niemiecką o nazwie Gulzow. W latach 1945-1948 nosiła przejściowo nazwę Goliszewo.

W dzisiejszej rocznicowej uroczystości udział wzięły władze samorządowe i powiatowe- Burmistrz Golczewa Pan Maciej Zieliński, Zastępca Burmistrza Pan Grzegorz Chłopek, Starosta Powiatu Kamieńskiego Pan Józef Malec, przedstawiciele biura poselskiego posła Artura Łąckiego Pan Marcel Szuliński, Radny Powiatu Kamieńskiego Pan Marcin  Stępień, Wójt Gminy Świerzno Radosław Drozdowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita Pan Mariusz Wabiszczewicz, Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor Zbigniew Dankowski, Komendant Powiatowy PSP starszy brygadier Roman Pikulski, Rada Miejska oraz Sołtysi gminy Golczewo, Zarząd Oddziału Miejsko Gminnego OSP w Golczewie, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie oraz Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów koło terenowe w Golczewie, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Kamieniu Pomorskim, Kierownik Komunalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach, Pracownicy Zakładu Usług Publicznych w Golczewie, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie, Wojewódzki Związek Pszczelarski koło w Wysokiej Kamieńskiej, Przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas w Golczewie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej.

 

Oddajemy dziś hołd wszystkim imiennym i bezimiennym pionierom Ziemi Golczewskiej, którzy w bardzo trudnych warunkach powojennych zniszczeń budowali tu zręby polskości, uruchamiali polskie instytucje państwowe, budowali infrastrukturę, szkoły, zakłady pracy, nowe osiedla mieszkaniowe, zakładali organizacje społeczne.

 

To im zawdzięczamy to, że dziś możemy mieszkać, pracować i żyć w pięknym Golczewie. Pamiętając o okropieństwach wojny jednocześnie jesteśmy dumni, że wspólnie udało nam się stworzyć tutaj naszą Małą Ojczyznę.

 

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo