Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2008-09-23 13:07:06

XXI Wojewódzki Zlot Turystów Kolarzy PTTK

  W Golczewie w dniach 12-14 września 2008 r. odbył się XXI Wojewódzki Zlot Turystów Kolarzy PTTK. W imprezie wzięło udział około 60 uczestników z województwa zachodniopomorskiego. Organizatorami był Regionalny Oddział Szczeciński PTTK im. Stefana Kaczmarka, Regionalna Komisja Turystyki Kolarskiej PTTK w Szczecinie, Szczeciński Turystyczny Klub Kolarski „88”, Stoczniowy Klub Kolarski „NEPTUN”, Burmistrz Golczewa oraz Nadleśnictwo Rokita. Celem zlotu było wspólne wędrowanie na trasach rowerowych, poznawanie walorów przyrodniczo – historycznych Gminy Golczewo, popularyzacja turystyki kolarskiej, a przed wszystkim wspólna zabawa i czynny wypoczynek.

  W pierwszym dniu zlotu uczestniczy wybrali się do rezerwatu przyrody „Cisy Rokickie” położonego na terenie Nadleśnictwa Rokita. Po rezerwacie grupę rowerzystów oprowadzał Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita Tomasz Szeszycki. Nadleśniczy zapoznał wszystkich z historią i celem założenia rezerwatu, opowiadał o cisach pospolitych oraz ich charakterystycznemu rozmnażaniu. Po powrocie do Golczewa odbyło się powitanie turystów kolarzy. Przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek, oficjalnego powitania dokonał Burmistrz Golczewa - Andrzej Danieluk, Nadleśniczy Nadleśnictw Rokita - Tomasz Szeszycki i Prezes Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK - Jerzy Winsze. Każdy z uczestników otrzymał od władz Golczewa pamiątkowe koszulki oraz foldery ufundowane przez Nadleśnictwo Rokita. 

  Drugi dzień zlotu to rowerowy rajd, w którym mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Niestety wśród uczestników zabrakło miłośników dwóch kołek z terenu naszej gminy. Pomimo słonecznej pogody i wspaniałej atmosfery na trasie, w rajdzie oprócz przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Golczewie i Nadleśnictwa Rokita, wzięła udział tylko jedna osoba – Mirosława Berezowska. Dla tej pani należą się wielkie uznania i słowa pochwały, bo jadąc na zwykłym rowerze pokonała dystans około 60 km i do końca uczestniczyła we wspólnych zabawach i konkursach. W tym dniu trasa rajdu wiodła do miejscowości Czarnogłowy i Buk, gdzie dzięki uprzejmości władz Książnicy Pomorskiej, uczestnicy mogli zwiedzić tamtejszy pałac, otaczający go park i zapoznać się z historią tego terenu. W Buku z rowerzystami spotkał się również poseł RP Konstanty Oświęcimski. Rowerzyści, jako Ci którzy codziennie zmagają się z problemem braku ścieżek i szlaków rowerowych, mieli okazję do rozmowy i przedstawienia swoich problemów posłowi. Z Buku szlakiem rowerowym, lasami przez Drzewice i Kłęby, a następnie po krótkim postoju w Golczewie uczestnicy dojechali do Samlina, gdzie mieli możliwość zwiedzenia kościoła i poznania historii jego powstania. Z Samlina pojechali lasami do Dobromyśla na Hubertówkę „Żubr” i dalej urokliwą leśną drogą do Mechowa. Z Mechowa przy zachowaniu przepisów ruchu drogowego dotarli do „Lasu Golczewskiego” na cmentarz jeńców wojennych w Sosnowicach. Historię tego terenu i powstanie cmentarza przedstawił zastępca Burmistrza Golczewa Waldemar Bartniczuk. Z tego miejsc wyruszyli juz na ostatnią część sobotniego rajdu, tj. zwiedzanie ścieżki dydaktycznej w „Lesie Golczewskim”, po której oprowadzał leśniczy Wiesław Beściak. Po ciężkim dniu jazdy na rowerze przyszedł czas na chwile wytchnienia na Hubertówce „Jeleń” przy Leśniczówce Golczewo. Po ciepłym posiłku, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe znaczki z XXI Wojewódzkiego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK, można było również wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów. Dojeżdżając do Golczewa rowerowe liczniki wskazywały, że każdy przejechał około 60 km. Trasa, doskonała atmosfera, zabezpieczenie przez organizatorów, częste postoje nie dały odczuć, że wszyscy pokonali taki dystans. Wielu uczestników z uśmiechem na twarzy wjeżdżało pod koniec dnia do Golczewa, a warto dodać, że najstarszy z nich miał 73 lata. W takich rajdach liczy się głównie udział i chęć czynnego wypoczynku i dlatego organizując kolejne rajdy wokół Golczewa zapraszamy wszystkich do udziału.  

  W niedzielę w ostatnim dniu pobytu uczestnicy zwiedzali wieżę zamkową w Golczewie, gdzie mogli podziwiać widoki i wybić pamiątkowe monety. Po rozdaniu nagród za sobotnie konkursy i podsumowaniu trzydniowego rajdu organizatorzy zamknęli XXI Wojewódzki Zlot Turystów Kolarzy PTTK.

  Położenie naszej gminy w otoczeniu lasów, doskonałe warunki do uprawiania rowerowej turystyki powinny sprzyjać organizowaniu częściej takich rajdów. Mamy również nadzieje, że wśród uczestników takich wypraw będą również mieszkańcy Gminy Golczewo, których serdecznie zapraszamy na kolejne rowerowe wycieczki.

galeria zdjęć+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia