Usuwamy azbest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2017

Obsluga techniczna
ALFA TV

2007-10-15 09:21:16

LIKWIDUJEMY „DZIKIE” WYSYPISKA ŚMIECI – MA BYĆ CZYSTO!

 Gmina Golczewo jak wiele gmin w Polsce boryka się z dużym problemem śmieci. Wiele odpadów komunalnych ląduje w przydrożnych rowach, lasach, w miejscach ustronnych, nie tylko psując wizerunek i estetykę przyrody, ale przez wszystkim szkodząc Nam mieszkańcom. Wyrzucając śmieci do lasu czy na łąkę mało, kto się zastanawia nad konsekwencjami. Porzucone śmieci w wyniku rozkładu wytwarzają toksyczne związki, które przenikając przez glebę łączą się z warstwami wodonośnymi lub roznoszą się w powietrzu poprzez utlenianie. W ten sposób pan Kowalski „rozdaje” swoje śmieci każdemu, kto pije wodę i wdycha golczewskie powietrze. Oprócz skażenia środowiska powstaje realne zagrożenie, o którym najwięcej wiedzą strażacy - ogień. Porzucone butelki są jak soczewka, która przy pomocy słońca wywołuje pożar. Pożar często trawiący śmieci i ponownie zatruwający powietrze.

Porzucone i niezabezpieczone śmieci są jak „tykająca bomba”.

Z inicjatywy Burmistrza Golczewo, gmina otrzymała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wywiezienie śmieci z nielegalnych wysypisk. Jeżeli Państwo wiecie o takich „dzikich” wysypiskach proszę o tym poinformować tutejszy Urząd Miejski.


!!! PROSZĘ PAMIĘTAĆ !!!

 Funkcjonariusze policji lub straży mogą wystawiać mandaty, m.in. za wyrzucanie niedopałków i łupin od słonecznika lub dyni na chodnik, za nieporządek przed posesją lub brak umowy na wywóz odpadów i nieczystości. Maksymalna stawka mandatu to 500 zł.

 W uzasadnionych przypadkach (wywóz śmieci do „lasu”) można stanąć przed sądem grodzkim, wówczas grzywna może wynieść 5 tys. zł. Jeśli obwiniony nie może zapłacić grzywny, istnieje możliwość orzeczenia zastępczej kary - prac społecznie użytecznych.


opr. Dorota Jędrzejewska - Motyka, pracownik promocji Gminy Golczewo.


Projekt współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie


+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia