Usuwamy azbest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2018

Obsluga techniczna
ALFA TV

2017-11-09 10:43:13

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości

    Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

    Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywach wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Naród polski po długich latach mógł znowu cieszyć się wolnością. Kilka pokoleń naszych przodków czekało z utęsknieniem na Niepodległą Polskę.
   11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władze wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia rządu. 14 listopada całą władze w państwie przekazano Piłsudskiemu, ustanawiając urząd naczelnika państwa.
   11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości. Dla uczczenia pamięci dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu w 1989 roku.
    W tym roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości.     
    Historia nasza, a zwłaszcza okres, kiedy byliśmy nękani przez okupantów, powinna być znana każdemu Polakowi. Wolność człowieka nigdy nie powinna być ograniczana władzą innych. Człowiek pozbawiony niezależności traci swoją godność. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy wpajali młodym ludziom obyczaje, na których buduje się demokrację. Uczmy ich miłości do bliźniego i poszanowania dla drugiego człowieka.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości niech będą nas dla świadectwem patriotyzmu i naszego przywiązania do historii.
   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy nam wspólnie mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i naszej małej Ojczyzny – Gminy Golczewo.

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia