Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2018-12-20 14:49:54

VIII Spotkanie opłatkowe w Golczewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

   Następnie podkreślił znaczącą rolę optymalnej diety, preferując dietę DASH i śródziemnomorską z uwzględnieniem cennych wartości zawartych w czerwonym winie, orzechach, migdałach i gorzkiej czekoladzie. Zwrócił również uwagę, że wprawdzie „co za dużo to nie zdrowo” ale „jak za mało to też źle” w aspekcie licznych doniesień dotyczących tzw. zespołu kruchości który obejmuje zmniejszenie masy ciała, małą aktywność fizyczną, wolny chód, zmniejszoną siłę mięśniową, poczucie wyczerpania. Ważnym markerem tej patologii jest niski poziom witaminy D. Powyższe zagadnienie zostało poszerzone o przyczyny niedoboru i możliwości wyrównania. Dowiedzieliśmy się o aktualnych obowiązujących metodach walki z bólem, leczenia migotania przedsionków, wskazaniach do szczepień ochronnych ludzi w podeszłym wieku, zespołach otępiennych. Wreszcie na zakończenie – poruszono problem podejmowania ważnych decyzji przez pacjentów geriatrycznych np. zgoda na leczenie lub zaprzestanie leczenia, inne czynności prawne oraz  o wstępnych rozważaniach dotyczących tzw. testamentu życia lub oświadczenia „pro futuro”.  
   Po takiej dawce wiedzy przychodząc na kolację do Restauracji „Herbowa” mogliśmy zweryfikować menu wigilijne pod kątem  wartości odżywczych. Po raz VIII słuchacze UTW spotkali się aby powspominać zwyczaje świąteczne, wymienić doświadczenia i podsumować rok. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Golczewa- Maciej Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej – Grzegorz Chłopek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Roman Dorniak, Starosta Kamieński – Józef Malec, Ks. Proboszcz – Jacek Fabiszak, Wikariusz  Ks. Robert Dąbrowski, Kierownik Biblioteki w Golczewie – Ewa Gryta i Teresa Dąbek oraz  Ireneusz Mazurski wraz z małżonką Reginą.  Jak to często się dzieje w noc wigilijną i nas zaszczycił  nieoczekiwany gość – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Jarosław Rzepa. Następnie po odczytaniu słów wg  Św. Łukasza składano życzenia łamiąc się opłatkiem, przekazując znak miłości i pokoju. Po smakowitej kolacji i wypiekach cukierniczych  podarowanych przez Państwa Grażynę i Wiesława Żelek, wspólnie śpiewano kolędy przy udziale Zespołu Śpiewaczego „Maliny”: Elżbietę Sitkowską, Mariannę Michalak, Stanisławę Podsiadłowską, Zofię Burbo, Barbarę Kielek i  Hannę Paczyńską pod kierunkiem instruktora Andrzeja Koniecznego. Następnie Janina Szelc odczytała wiersz pt.”Oczekiwanie” z tomiku „Bajki sercem pisane”. (warsztaty literackie pod kierunkiem pisarki Doroty Schrammek w 2017r.). Natomiast Helena i Marian Włodarczykowie wzbogacili wystrój stołów pachnącymi świerkiem stroikami i świecznikami z pomarańczy. Dodatkowo Maria Sadłocha przygotowała dla gości prezenty, malowane kamienne kompozycje aniołów i biedronek na szczęście. W miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd i pastorałek, wspominaliśmy miniony rok, podkreślając osiągnięcia i ciekawe inicjatywy. Wszyscy otrzymali pamiątkowy „Kalendarz na 2019rok” z pracami malarskimi i fotografiami z IV Letniej Szkoły Seniora z Dziwnówka, oraz piernikowe serduszka.
    Szanowni Słuchacze, Sympatycy UTW, Sponsorzy, Przyjaciele – Niech nie zabraknie w Waszych domach wspólnego kolędowania. Niech blask Betlejemskiej Nocy rozjaśni i ogrzeje Wasze domy, umocni miłość i da nową  nadzieję  a w Nowym  Roku  wiele szczęścia.

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie

<<galeria>>

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia