Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2019-09-06 14:39:30

Słoneczne warsztaty, koncerty, nauka i sport Seniorów UTW z Regionu

   V Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku,  to  cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów  Trzeciego Wieku z Województwa  Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego.       7-  dniowy program spotkania realizowało - 269 osób  z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego  Sulinowa, Szczecinka, Złocieńca  i Miedzichowa.  Choć seniorzy zakwaterowani byli w trzech Ośrodkach: Złota Rybka, Astoria i Familijni to głównym miejscem dostosowanym  do potrzeb realizacji projektu był OW „Familijni”.

   W ofercie nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi np. udział w  wykładach i warsztatach m.in. teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie –Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali  sposoby interpretacji  tekstu i emocji,  odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji,  wymowy, wraz z   zasadami  ruchu scenicznego i   pracą  reżysera.  Po takiej dawce wiedzy   „ aktorzy”,  zaprezentowali   grę aktorską,  interpretując wiersz „Na straganie” –J. Brzechwy. Odbył się także uroczy  wieczór  z OB.WIESIEM- RECITAL, podczas którego Pan Wiesław zaprosił seniorów do wspólnej zabawy,  na koniec zapowiedział iż  w przyszłym roku   wspólnie stworzymy  teledysk  60 - latki to my….  
    Po raz kolejny odbył się plener  malarski  pt. „Portret natury” – z udziałem artysty malarza  Jana Michała Szewczyka ze Szczecina,  udział wzięło 38 - seniorów z 14 - UTW z Regionu, powstała kolekcja 38 prac malowanych  akrylem na płótnie,  w formacie 50x70,  którą zaprezentowaliśmy na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSZS i kuracjuszy. Wzorem lat ubiegłych od września br. do czerwca 2020 r.  wystawa będzie wędrowała i  odwiedzi instytucje kultury, urzędy i  siedziby UTW w Województwie Zachodniopomorskim.  Na bazie powstałych prac malarskich, opisów, refleksji, wierszy i fotografii   zostanie wydrukowany pamiątkowy kalendarz  na 2020 rok.
   Warsztaty  pt. „Taneczne zmagania z elementami  choreoterapii”,   tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie,  warsztaty poprowadziła Magdalena – Zynda – Lis z Barlinka,  dyplomowany pedagog tańca  a także koordynator wolontariatu dla osób starszych. Głównym celem była integracja, relaks, zwiększenie świadomości własnego ciała, poprawa nastroju, pobudzanie wrażliwości na taniec i estetykę ruchu a także wyzwalanie naturalnej radości i spontaniczności. Mogliśmy także  obserwować warsztaty taneczne  grupy artystycznej z Barlinka ich piękne stroje i ciekawe układy taneczne pod kierunkiem Pani Magdy.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pt. „ Śladami natury” pod kierunkiem    –  Dominiki Odrowąż,  absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie.  Ciekawym działaniem było znalezienie  formy graficznej jako  identyfikacja  miejsce wydarzenia.  Pani Dominika zaproponowała  dwa sposoby ozdabiania ekologicznej torebki poprzez odbijanie liści a także   przygotowanych wzorów kwiatowych, a niektórzy korzystając z okazji wykonali druk na własnych koszulkach. Kreatywność  w  ozdabianiu,  swoboda działania  stwarzała okazję do wyżycia się w  formie malarskiej i graficznej w  stemplowaniu znaku  i  komponowaniu powierzchni.  
    Dodatkowo program wzbogaciła Elżbieta Śliwińska z UTW w Wałczu   interesującym spotkaniem pt. "Kąpiel w dźwiękach" gongów i mis dźwiękowych jako  forma relaksacji. Biorąc udział w takiej "kąpieli" wchodziliśmy  w stan rezonansu z dźwiękiem  w stan głębokiego relaksu. Dźwięk ten jest odczuwalny przez nasz narząd słuchu, ale również przez nasze mięśnie, stawy i narządy wewnętrzne.  Celem takiego relaksu jest zatrzymanie się w miejscu, wyciszenie emocji, pobudzenie sił witalnych i kreatywności. Tu mogliśmy się przekonać i doświadczyć, że fale dźwiękowe poprawiają naszą kondycję psychiczną i wpływają relaksacyjnie na układ nerwowy. Instrumenty, które wykorzystała Pani Elżbieta, to gong Tam-Tam, misy terapeutyczne ACAMA, misy dźwiękowe, misy kryształowe, kamertony, dzwonki koshi i inne.
   W ramach programu uczestnicy mieli okazję poznać współczesne  gry  planszowe. Gry prezentował Łukasz Stanczewski, pasjonat i kolekcjoner gier,  który  na zaproszenie Klubu Seniora Hajka z Białogardu, przybył  do Letniej Szkoły Seniora i  przedstawił   przykłady  gier stolikowych jako ćwiczenia  na spostrzegawczość,   refleks, koncentrację, oraz  wyobraźnię.
   Wymienialiśmy  doświadczenia,  poznaliśmy  dobre praktyki poprzez: bogate  stoiska    rękodzieła  zaprezentowane przez  uczestniczki z UTW z Nowogardu,  Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina, Szczecina, Szczecinka  i Golczewa.  Najstarsza uczestniczka ( 92 lat) z Golczewa  zaprezentowała  miniaturowe wytwory  na szydełku, a także  opowiadała o  swoich  życiowych pasjach.
  Gościnnie wystąpiły:  grupa kabaretowa 60 + „Senior –i-ta ta- ta- ta –M byli z UTW Pyrzyce i  teatralna z Przybiernowa w  scence  z przedstawienia satyrycznego pt. „Co o sobie wiemy….”
  Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne  działania i wywiady,   zostały zarejestrowane przez  redakcję  TVP 3. Emisja nagrania w dniu 21.09. 2019 o godzinie 11.15 w  programie -  „Klub Srebrnego Włosa”.
Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły Maria Sadłocha i Marianna Michalak z UTW w Golczewie, zorganizowały wystawę własnej twórczości, przedstawiając  z malowanych kamieni różnorodne kompozycje  oraz  ciekawe formy dekoracyjne wykonane z cementu.
   Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach: plastycznych,  zumba, aqua aerobic, jacuzzi,w  gimnastyce  na plaży, ognisku  w  kręgu integracyjnym, w  pokazach  cyrkowych i ognia, warsztatach  bębniarskich .
   Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem  z elementami karaoke, bawiliśmy się  przy akompaniamencie Pana Zbigniewa Michałowskiego na kontrabasie i akordeonie z UTW w Szczecinku.. Odbyło się także spotkanie  z Andrzejem Marciniewskim – autorem tomiku wierszy pt. „A na plaży miłość czeka” z UTW w Koszalinie.
   To był czas   dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem  znajomych z ubiegłych lat - uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzeniem na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania.  Po takich doświadczeniach  z dobrymi emocjami i pomysłami zaplanowaliśmy   kolejną edycję „VI  Letnią  Szkołę Seniora w Dziwnówku”,  włączając inne Uniwersytety, nie tylko z Regionu ale i z Kraju. Jesteśmy umówieni z naszymi przyjaciółmi Seniorami za rok,  w dniach 23.08 - 31.08. 2020r. Podejmowanie działań  w ramach promocji  dobrych praktyk oraz budowania sieci wzajemnego wsparcia  mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu „ Uniwersytecki Klub Seniora w Kawiarence atrakcji”  z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
   Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za miłą atmosferę  Seniorom z Uniwersytetów III Wieku  za współtworzenie, wzbogacanie, wsparcie i pomoc przy organizacji wspólnego programu, Managerom OŚ „ Familijni” - Państwu Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka za okazaną życzliwość i zaangażowanie.
   Kłaniam się nisko i  do zobaczenia za rok!!! - Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”.    

                                    
Opracowanie i foto – J. Kołodzińska

<<galeria>>

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia