Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2019-09-09 10:32:16

Wspólne biesiadowanie na wzgórzu zamkowym

     Pierwszy wielki piknik organizacji pozarządowych pn. ”Spotkajmy się na Wzgórzu Zamkowym w Golczewie" już za nami. 7 września 2019 r.na historycznym wzgórzu odbył się finał realizacji projektu Stowarzyszenia Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie –projektu w ramach Programu Społecznik na lata 2019-2021-Programu Marszałkowskiego.

   Naszymi partnerami były organizacje pozarządowe naszej gminy oraz Burmistrz Golczewa, za co im bardzo dziękujemy. Organizacje biorące udział w naszym projekcie:
-Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie –organizator,
-Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej,
-Związek Emerytów ,Rencistów i Inwalidów,
-Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku -zespół śpiewaczy „Maliny”,
-Parafialny Zespół Caritas w Golczewie,
-Wojewódzki Związek Pszczelarski ,
-LKS „Baszta Golczewo”
    Liderzy organizacji pozarządowych mówili o swoich osiągnięciach i pasjach ,a mają już niemały dorobek zarówno na szczeblu lokalnym, wojewódzkim czy ogólnopolskim.
    W trakcie naszego pikniku odbyła się także z inicjatywy Burmistrza Golczewa VIII edycja akcji Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie 2019.
   Fragmenty noweli Bolesława Prusa „Katarynka „czytali Burmistrz i wiceburmistrz Golczewa, liderzy organizacji pozarządowych oraz uczennica klasy VIII ZSP w Golczewie Hanna Dziewulska, zdobywczyni Pucharu Zachodniopomorskiego Kuratora oświaty ,zwycięzca Wielkiego Finału Konkursu „Lekturiada-w poszukiwaniu urody słowa”
   Prezes Stowarzyszenia SKRKP w Golczewie –Grzegorz Dyksy przedstawił historię naszego kościoła oraz cele naszego Stowarzyszenia. Całość była bogato ilustrowana zdjęciami ukazującymi „perełki architektoniczne”
Burzliwe dzieje zamku oraz dawnych jej właścicieli zaprezentowała Pani Aldona Kaczmarek. Prelekcja wsparta była medialną wizualizacją bohaterów wydarzeń. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie powrócimy do tego tematu ,bo to historyczne wzgórze wciąż czeka na swój renesans.
   W strojach epoki z XVII wieku pojawił się sam książę Bogusław Ernest de Croy oraz jego dworzanie, w których wcielili się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej .
W czasie pikniku nie zabrakło biesiadowania .Organizator przygotował m. in. pieczone kiełbaski, leczo oraz słodkie wypieki .Dziękujemy również naszym partnerom za przygotowane smakołyki i napoje ,za pomysłowe kosze piknikowe .
   Podziwialiśmy również sportowców z LKS Baszta-Golczewo, wielokrotnych medalistów i zdobywców pucharów na ogólnopolskich mistrzostwach kolarskich Polski i Europy
   Dziękujemy również zespołowi śpiewaczemu Maliny z UTW oraz Pszczelarzom za poczęstunek i edukację.
   Dziękujemy Pani Zdzisławie Biernackiej za prowadzenie całego spotkania oraz przygotowanie stanowisk do debaty na temat wzgórza oraz Narodowego Czytania Nowel.
   Finał spotkania to debata na temat :Co dalej ze wzgórzem zamkowym w Golczewie ?
  Wnioski jakie złożono na ręce Burmistrza Golczewa:
1/założenie książki obiektu
2/uregulowanie zasad prawnych związanych z dojazdem na wzgórze i poprawa drożności komunikacyjnej
3/przywrócenie alei spacerowej wokół wzgórza ,nadanie nazwy: Aleja Zamkowa ,montaż stylowych ławeczek, oświetlenia ,monitoringu, umieszczenie tablic informacyjnych z wizualizacją dawnych wydarzeń a w przyszłości rzeźb dawnych właścicieli zamku bądź w gablotach ich prawdopodobnych wizerunków
4/zagospodarowanie baszty ,utworzenie w jej wnętrzu regionalnego muzeum
5/uporządkowanie podzamcza
-wydzielenie strefy upamiętniającej współczesnych mieszkańców wyróżnionych „Golczewskim Dębem”
-utworzenie parkingu oraz strefy na pikniki i uroczystości lokalne bądź
plenery rzeźbiarskie ,których efektem będzie pozostawiony trwały ślad na wzgórzu i podzamczu
-zadbanie o wyeksponowanie symbolu Golczewa -ŻABKI /np. przy fosie /edukacyjne połączenie historii z legendą.
   Co pozostanie po tym pikniku?
1/wspólnie wypracowane cele związane z miejscem ,na którym odbył się piknik,
2/mile spędzony wspólnie czas,
3/dobra materialne -dzięki uczestnictwu w projekcie Marszałkowskim Społecznik 2019-2021 jesteśmy bogatsi o piękny namiot ,4 zestawy piknikowe /ławy i stoły/ oraz składany ,bardzo praktyczny stół.
   Wszystkim, którzy nam pomogli w realizacji naszych zamierzeń bardzo dziękujemy.

Krystyna Grzeszczyk –członek Zarządu Stowarzyszenia SKRKP w Golczewie

<<galeria>>

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia