W dniu 17.06.2023 odbyła się konferencja po hasłem: „Potęga seniora w regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”, zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Były gratulacje i życzenia. W imieniu Doroty Rybarskie – Jarosz – Dyrektora ROPS w Szczecinie, życzenia przekazała - Anna Janiak – Główny Specjalista z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Sympatyczne i ciepłe słowa skierował Maciej Zieliński - Burmistrz Golczewa i Grzegorz Chłopek - Zastępca Burmistrza. List z gratulacjami skierował - Józef Malec - Starosta Kamieński. Maria Chodoń – Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej podkreśliła dobrą współpracę między organizacjami z życzeniami na dalsze lata działalności.
Swoją obecnością zaszczycili - Monika Kiełbasa– Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie, Konstanty Kmuk - Radny RM w Golczewie i Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło terenowe w Golczewie.
Gościliśmy delegacje z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów III Wieku z Regionu: Nowogardu - Barbarę Muchę – Prezesa, Goleniowa - Kasię Goc – Sekretarza, Stargardu - Halinę Gębkę – Wiceprezesa, Kamienia Pomorskiego- Urszulę Furlepę, Wiceprezesa, z Polic - Danutę Banasik – Krupę, Wiceprezesa.
Nie zabrakło Reginy Makowskiej z grupą taneczną „Ad hoc” z UTW Nowogard, działającą przy NDK Nowogard, instruktorki zajęć rękodzielniczych „Makrama na obręczy” w Golczewie.
Odwiedzili nas artyści - Wiesław Łągiewka - aktor z Teatru Polskiego w Szczecinie, reżyser spotkań teatralnych w Golczewie i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku. Jan Szewczyk - artysta malarz, autor wielu projektów plastycznych w Golczewie i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.
Interesujący a zarazem pouczający wykład pt. „Pułapki Samotności” wygłosiła dr Edyta Kopaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego, która wraz z dr Małgorzatą Moś od 12 lat są naszym wsparciem z opieką merytoryczną i przyjaźnią w zakresie nie tylko edukacji.
Otrzymaliśmy życzenia i gratulacje od Tobiasza Lubczyńskiego – Prezesa Stowarzyszenia Akademia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Nowogardzie. Dzięki współpracy uczestniczyliśmy w projekcie TIK TAK, bezpłatnych szkoleniach komputerowych i bezpłatnym wyjeździe do Teatru Współczesnego w Szczecinie, w ramach programu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Obecnie jesteśmy zaproszeni do kolejnego projektu pt. „Smaki życia”, współfinansowanego w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” (edycja 2023) dwie grupy z Golczewa i Nowogardu, odwiedzą winiarnie Zielonogórskie, odbędą się spotkania integracyjne, warsztaty kulinarne i dekorowania stołu, wykłady dietetyczne wraz z produktami regionalnymi. To wszystko przed nami…
W bieżącym roku realizujemy również projekt „Kompetencje cyfrowe w Województwie Zachodniopomorskim”, kurs trwa i zakończy się egzaminem i wydanym certyfikatem, projekt z Funduszu Europejskiego, instruktor - Dariusz Czekan.
W roku akademickim 2022/2023 realizowaliśmy dwa projekty: od 15.05- 30.11. 2022r. projekt pt. „Senior z pasja i motywacją w Regionie”, a w 2023 projekt od 26. 05 - 30. 11.2023 p.n. „ Potęga Seniora w Regionie między terapią rozwojem a rozrywką”. Sprostaliśmy wymaganiom konkursowym i środki pozyskaliśmy z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
W poczuciu bezpieczeństwa i eliminowaniu negatywnych emocji po raz trzeci została uruchomiona poradnia telefoniczna pt. „Antydepresyjny telefon zaufania”– kontakt telefoniczny z wykwalifikowanym psychologiem jest dostępny na stronie Facebook SUTW w Golczewie i Panią Olą Horoszko – Klusek, trwają również „poniedziałkowe” warsztaty z psychologiem pt. ”Senior w podróży po zdrowie” w UTW w Golczewie .
Został uruchomiony punktu pomocy sąsiedzkiej dla potrzebujących i udzielających pomocy, w tym temacie otrzymaliśmy wsparcie od Pani Kamili Pszennej z Centrum Inicjatyw Społecznych i Edukacyjnych ze Szczecina.
W ramach projektu odbywały się warsztaty teatralne, zabawa w teatr pod kierunkiem Elżbiety Baranowskiej z Przybiernowa. To inicjatywa członków UTW z Golczewa i Przybiernowa. Efekty zobaczyliśmy w listopadzie 18 i 20, 2022, pierwszy w Przybiernowie, drugi w Golczewie i marcu 2023 z okazji Dnia Kobiet. Kolejne warsztaty to „Papierowa wiklina”, technika wikliniarska na nietypowym materiale, pracowaliśmy nad formami, splotami, a także stworzyliśmy ozdobę - „Makrama na drewnianym i metalowym profilu”, pod kierunkiem Reginy Mąkowskiej i Elżbiety Bociarskiej. Trwały także warsztaty szycia pt. ”Seniorze odnajdź w sobie dziecko”, pod kierunkiem instruktora Agnieszki Szwajkowskiej, potrafimy szyć wg. własnych pomysłów ozdoby o nietypowych kształtach.
Przy uniwersytecie działa od 2011 r. Zespół śpiewaczy „Maliny”. Obecnie pod kierunkiem Wiktorii Kiełbasy. Zespół zaprezentował ciekawy repertuar porywając do wspólnej zabawy.
W 2022r. byliśmy po raz ósmy organizatorem Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku. Pełnimy tu rolę koordynatora z autorskim pomysłem przedsięwzięcia. LSZS w Dziwnówku z pięknym miejsce odpoczynku, realizacji pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem znajomych z ubiegłych lat. Na pamiątkę pobytu jest wydany kalendarz z pracami powarsztatowymi, fotografiami, refleksjami i opisem, który graficznie zaprojektowała Dominika Odrowąż, graficzka, malarka, instruktorka licznych warsztatów dla Seniorów. Tak, jak w ubiegłych latach kontynuacja wystawy wędrującej, która swoją wędrówkę rozpoczęła od Golczewa, podczas Inauguracji XII roku w 2022 i następnie w grudniu odwiedziła Kamień Pomorski, Muzeum i Dwór Kleista, w styczniu 2023 odwiedziła Gryficki Dom Kultury, Muzeum Galeria Brama, w lutym Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowogardzie następnie w okresie lipiec – sierpień odwiedzi Urząd Marszałkowski, ROPS w Szczecinie (na Zamku). Otwarcie wystawy wstępnie planowane jest w okresie 20. 07. 2023. Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Moniki Artiuch – temat: „Harmonia i kontrast”, technika rysowania pastelami olejnymi, 30 - prac w formacie A4 będą wystawione w antyramach 70 x 100. Natomiast, Jan Szewczyk poprowadził temat: „Atrybuty i symptomy w malarstwie pejzażowym”, powstała kolekcję 27 prac malowanych akrylem na płótnie w formacie 50x70. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Urzędzie Marszałkowskim na Zamku. Następnie wystawa wróci do Dziwnówka aby autorzy prac mogli swoje prace zawieźć do własnych Galerii.
Obecnie realizujemy projekt pt.” Potęga Seniora w regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”, pozyskane środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego pozwolą zrealizować działania kulturalne. To będą spotkania w Teatrze Polskim, Letnim, Współczesnym, Kameralnym, Filharmonii i Operze w Szczecinie w tym bilety wstępu i koszty transportu.
W ramach projektu odbędzie się IX edycja spotkań w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku, zdeklarowanych wpłatami jest na dzień dzisiejszy ponad 200 osób. Przez 7 dni, od 18-25 08.2023r. spotkają się Seniorzy z Regionu z 14 UTW, odbędą się spotkania z psychologiem - psychologiczny pilates i psycholog radzi. Odbędą się warsztaty artystyczne, w tym plener o dwóch technikach „Od realizmu do abstrakcji” i rysunkowy „Tajemnice martwej natury”. Kolejne warsztaty to „Makrama w przestrzeni” oraz warsztaty taneczne z elementami choreoterapii, warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem gongów, oraz teatralne inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej.
Na wydarzenia w UTW w Golczewie zapraszamy nie tylko zrzeszonych w Uniwersytecie Słuchaczy, ale także mieszkańców obu gmin Golczewa i Przybiernowa.
Wszystkie działania są nakierowane na ścisłą współprace z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Golczewie, Gminnym Centrum Kultury w Przybiernowie, Stowarzyszeniami UTW w Regionie, Świetlicą Środowiskową TPD w Golczewie, Miejską Biblioteką w Golczewie, Domem Pomocy Społecznej w Śniatowie, organizacjami społecznymi działającymi w Gminie Golczewo.
W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu, Burmistrzowi Maciejowi Zielińskiemu za udostepnienie miejsca w Klubie Seniora, gdzie obecnie w warunkach estetycznych odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady.
Szczególnie dziękujemy: Wiesławowi Żelkowi, Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, Pani Sylwi Marek z Firmy Lewiatan, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie. Dziękuję za wsparcie i wszelką pomoc, za dobre słowo z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Naszą wdzięczność i podziękowania tradycyjnie wyraziliśmy miodami - „od serca i na serce” ze zbiorów Zygmunta Kołodzińskiego.
Dziękuję Zarządowi UTW za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze, za uczestnictwo w proponowanych ofertach. Praca Zarządu, to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję Paniom: Zenobii Ciechanowicz, Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Członkom Komisji Rewizyjnej: Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek, Annie Gorzkiewicz- księgowej.
Nie zabrakło efektów rękodzieła w tym - „Makramowa i szydełkowa ozdoba” przygotowanych przez Helenę Włodarczyk, Mariannę Michalak i Bożenę Macieja a także „ Makrama na obręczy” uczestników warsztatów pod kierunkiem Reginy Mąkowskiej.
Na zakończenie roku życzę abyśmy żyli pełnią życia i korzystali z wakacyjnego odpoczynku w bezpiecznych dla nas wszystkich warunkach, rozwijali swoje pasje i realizowali najskrytsze marzenia. Do zobaczenia podczas Inauguracji XIII roku akademickiego w dniu 21 października 2023.
Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska, foto- Wiktoria Kiełbasa i Iwona Nadolska
Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień.
Urząd czynny jest w dni robocze:
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
ul. Zwycięstwa 23
72-410 Golczewo
Urząd Miejski
Gmina Golczewo