Gaude Mater Polonia na zakończenie XII roku działalności  UTW w Golczewie


Powrót do artykułów

23 czerwca 2023

W dniu 17.06.2023 odbyła się konferencja  po hasłem:  „Potęga seniora w regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”,  zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Były gratulacje i życzenia.  W imieniu  Doroty Rybarskie – Jarosz – Dyrektora ROPS  w Szczecinie, życzenia przekazała - Anna Janiak  – Główny  Specjalista  z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w  Urzędzie Marszałkowskim  w Szczecinie.   Sympatyczne i ciepłe  słowa skierował Maciej Zieliński  - Burmistrz Golczewa i  Grzegorz Chłopek - Zastępca Burmistrza.  List z gratulacjami   skierował - Józef Malec  - Starosta  Kamieński. Maria Chodoń – Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej podkreśliła dobrą współpracę między organizacjami z życzeniami na dalsze lata działalności.

Swoją obecnością zaszczycili - Monika Kiełbasa– Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie, Konstanty  Kmuk - Radny RM w Golczewie i  Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło  terenowe w Golczewie.  

Gościliśmy   delegacje z zaprzyjaźnionych   Uniwersytetów III Wieku z Regionu:  Nowogardu - Barbarę Muchę – Prezesa, Goleniowa - Kasię Goc – Sekretarza, Stargardu - Halinę Gębkę – Wiceprezesa, Kamienia Pomorskiego-  Urszulę Furlepę, Wiceprezesa, z Polic - Danutę Banasik – Krupę, Wiceprezesa.

Nie zabrakło Reginy Makowskiej  z grupą taneczną „Ad hoc” z UTW Nowogard, działającą przy NDK Nowogard, instruktorki  zajęć rękodzielniczych „Makrama na obręczy” w Golczewie.

Odwiedzili nas artyści -  Wiesław Łągiewka - aktor  z Teatru Polskiego w Szczecinie,  reżyser spotkań teatralnych w Golczewie i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.  Jan Szewczyk - artysta malarz, autor wielu projektów plastycznych  w Golczewie  i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.

Interesujący a zarazem pouczający wykład pt. „Pułapki Samotności” wygłosiła  dr Edyta Kopaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego,  która wraz z  dr Małgorzatą Moś od 12 lat są naszym wsparciem z opieką merytoryczną i przyjaźnią  w zakresie nie tylko edukacji.

Otrzymaliśmy życzenia i gratulacje od Tobiasza Lubczyńskiego – Prezesa Stowarzyszenia  Akademia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Nowogardzie. Dzięki współpracy uczestniczyliśmy w projekcie TIK TAK, bezpłatnych szkoleniach komputerowych i  bezpłatnym wyjeździe do Teatru Współczesnego w Szczecinie, w ramach programu  z Europejskiego Funduszu Społecznego.  Obecnie jesteśmy zaproszeni do  kolejnego  projektu  pt.  „Smaki życia”,  współfinansowanego w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” (edycja 2023)  dwie grupy z Golczewa i Nowogardu, odwiedzą   winiarnie Zielonogórskie, odbędą  się spotkania integracyjne, warsztaty kulinarne i dekorowania stołu,  wykłady dietetyczne wraz z produktami  regionalnymi. To wszystko przed nami…

W bieżącym roku  realizujemy  również projekt „Kompetencje cyfrowe w Województwie Zachodniopomorskim”, kurs  trwa i  zakończy się egzaminem i wydanym certyfikatem, projekt z Funduszu Europejskiego,  instruktor - Dariusz Czekan.

W roku akademickim 2022/2023 realizowaliśmy  dwa projekty: od 15.05- 30.11. 2022r.   projekt pt. „Senior z pasja i motywacją w Regionie”, a w  2023  projekt od 26. 05 -  30. 11.2023 p.n. „ Potęga Seniora w Regionie między terapią rozwojem a rozrywką”.  Sprostaliśmy wymaganiom konkursowym  i środki pozyskaliśmy z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

W poczuciu bezpieczeństwa i eliminowaniu negatywnych emocji po raz trzeci została  uruchomiona poradnia telefoniczna pt. „Antydepresyjny telefon zaufania”– kontakt telefoniczny  z wykwalifikowanym psychologiem  jest dostępny  na stronie Facebook SUTW w Golczewie i Panią Olą Horoszko – Klusek, trwają  również „poniedziałkowe” warsztaty z psychologiem pt. ”Senior  w podróży po zdrowie” w UTW w  Golczewie .

Został uruchomiony   punktu pomocy sąsiedzkiej dla potrzebujących i udzielających pomocy, w tym temacie otrzymaliśmy wsparcie od  Pani Kamili Pszennej  z Centrum Inicjatyw Społecznych i Edukacyjnych ze Szczecina.

W ramach projektu odbywały  się warsztaty teatralne, zabawa w teatr pod kierunkiem Elżbiety  Baranowskiej z  Przybiernowa. To inicjatywa członków UTW z Golczewa i Przybiernowa. Efekty  zobaczyliśmy  w listopadzie 18 i 20, 2022, pierwszy w Przybiernowie, drugi w Golczewie i marcu 2023 z okazji Dnia Kobiet.   Kolejne warsztaty to „Papierowa wiklina”, technika wikliniarska na nietypowym materiale,  pracowaliśmy  nad formami, splotami, a także  stworzyliśmy  ozdobę - „Makrama  na drewnianym i metalowym profilu”, pod kierunkiem Reginy Mąkowskiej i Elżbiety  Bociarskiej. Trwały  także warsztaty szycia pt. ”Seniorze odnajdź w sobie dziecko”, pod kierunkiem instruktora Agnieszki Szwajkowskiej, potrafimy szyć  wg. własnych pomysłów ozdoby o nietypowych kształtach.

Przy uniwersytecie działa od 2011 r. Zespół śpiewaczy „Maliny”. Obecnie pod kierunkiem Wiktorii Kiełbasy. Zespół zaprezentował ciekawy repertuar porywając   do wspólnej zabawy.

W 2022r. byliśmy  po raz  ósmy organizatorem Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku. Pełnimy tu rolę  koordynatora z autorskim pomysłem przedsięwzięcia.  LSZS w Dziwnówku z pięknym miejsce odpoczynku, realizacji pasji, poznania ciekawych ludzi i  doświadczeń, spotkaniem znajomych z ubiegłych lat. Na pamiątkę  pobytu jest  wydany kalendarz z pracami powarsztatowymi,  fotografiami,  refleksjami i  opisem,  który graficznie zaprojektowała  Dominika Odrowąż, graficzka, malarka, instruktorka licznych warsztatów dla Seniorów. Tak,   jak w ubiegłych latach kontynuacja  wystawy wędrującej, która  swoją wędrówkę rozpoczęła  od Golczewa,   podczas Inauguracji XII roku w 2022 i następnie w grudniu odwiedziła Kamień Pomorski, Muzeum i Dwór Kleista, w styczniu 2023 odwiedziła  Gryficki Dom Kultury,  Muzeum Galeria Brama, w lutym  Miejską  Bibliotekę  Publiczną w Nowogardzie następnie w okresie lipiec – sierpień odwiedzi  Urząd  Marszałkowski,  ROPS w Szczecinie (na Zamku). Otwarcie  wystawy wstępnie planowane jest w okresie  20. 07. 2023. Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Moniki Artiuch – temat:  „Harmonia i kontrast”, technika rysowania pastelami olejnymi,  30 - prac w formacie A4 będą wystawione  w antyramach 70 x 100.  Natomiast,  Jan Szewczyk poprowadził temat: „Atrybuty i symptomy w malarstwie pejzażowym”, powstała kolekcję 27 prac malowanych akrylem na płótnie w formacie 50x70. Zapraszamy do zwiedzania  wystawy w Urzędzie Marszałkowskim na Zamku. Następnie wystawa  wróci do Dziwnówka aby autorzy prac mogli swoje prace zawieźć do własnych Galerii.

Obecnie realizujemy projekt pt.” Potęga Seniora w regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”, pozyskane środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego pozwolą zrealizować  działania kulturalne. To będą spotkania w Teatrze Polskim, Letnim, Współczesnym, Kameralnym, Filharmonii i Operze w Szczecinie  w tym bilety wstępu i koszty transportu.

W ramach projektu odbędzie się IX edycja spotkań w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku, zdeklarowanych wpłatami jest na dzień dzisiejszy ponad 200 osób.  Przez 7 dni,  od 18-25 08.2023r. spotkają się Seniorzy z Regionu z 14 UTW, odbędą się  spotkania z psychologiem -   psychologiczny pilates i psycholog radzi. Odbędą się  warsztaty artystyczne, w tym plener o dwóch technikach „Od realizmu do abstrakcji” i rysunkowy „Tajemnice martwej natury”. Kolejne warsztaty to  „Makrama w przestrzeni” oraz   warsztaty taneczne  z elementami choreoterapii, warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem gongów, oraz  teatralne inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej.

Na wydarzenia  w UTW w Golczewie zapraszamy  nie tylko zrzeszonych w Uniwersytecie Słuchaczy,  ale także mieszkańców obu gmin Golczewa i Przybiernowa.

Wszystkie działania są nakierowane na ścisłą współprace z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu  w Golczewie, Gminnym Centrum Kultury w Przybiernowie, Stowarzyszeniami UTW w Regionie, Świetlicą Środowiskową TPD w Golczewie, Miejską Biblioteką w Golczewie,  Domem Pomocy Społecznej w Śniatowie, organizacjami społecznymi działającymi w Gminie Golczewo.

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu,  Burmistrzowi Maciejowi Zielińskiemu za udostepnienie miejsca  w Klubie Seniora,  gdzie obecnie w warunkach estetycznych odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady.

Szczególnie dziękujemy: Wiesławowi Żelkowi, Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, Pani Sylwi Marek z Firmy Lewiatan, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie. Dziękuję za wsparcie i  wszelką pomoc,  za dobre słowo z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu  Marszałkowskiego.

Naszą wdzięczność i podziękowania tradycyjnie wyraziliśmy  miodami - „od serca i na serce” ze zbiorów Zygmunta Kołodzińskiego.

Dziękuję Zarządowi UTW za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze, za  uczestnictwo  w proponowanych ofertach.   Praca Zarządu,  to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję Paniom: Zenobii Ciechanowicz, Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Członkom Komisji Rewizyjnej: Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek,  Annie Gorzkiewicz- księgowej.

Nie zabrakło efektów rękodzieła w tym - „Makramowa i szydełkowa ozdoba” przygotowanych  przez Helenę Włodarczyk, Mariannę Michalak i Bożenę Macieja a także  „ Makrama na obręczy” uczestników warsztatów  pod kierunkiem Reginy Mąkowskiej.

  Na zakończenie  roku życzę abyśmy żyli pełnią życia i korzystali z wakacyjnego odpoczynku w bezpiecznych dla nas wszystkich warunkach,  rozwijali swoje pasje i realizowali najskrytsze marzenia. Do zobaczenia  podczas Inauguracji XIII roku akademickiego w dniu 21 października 2023.

 

Opracowanie  i foto – Janina Kołodzińska,  foto- Wiktoria Kiełbasa i Iwona  Nadolska  

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo