Powrót do artykułów

25 października 2023

Odszedł Pan Henryk Pakuła 

 

 

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 24 października 2023 r. zmarł Pan Henryk Pakuła wieloletni działacz społeczny, Skarbnik OSP Golczewo, mieszkaniec Golczewa, który otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Golczewo”.

 

Przypomnijmy:

 

W 1942 roku Pan Henryk jako nastoletni chłopiec wraz z matką i młodszym bratem, został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie przebywał do wyzwolenia czyli do 1945 r. Po wyzwoleniu wrócił z matką w rodzinne strony, jednak ich gospodarstwo już nie istniało. W ramach akcji osiedleńczej na ziemiach zachodnich przyjechali do Wołowca. Tam pomagał matce i ojczymowi w prowadzeniu gospodarstwa i jednocześnie zaangażował się w działalność społeczną. Pomagał w zakładaniu OSP w Wołowcu, jest również jednym z założycieli „Kółka Rolniczego”. W 1949 r. założył własną rodzinę. Przeprowadził się do Golczewa w 1964 r. W tym samym roku wstępuje do OSP w Golczewie.

 

Po roku pracy zostaje członkiem Zarządu Gminy OSP oraz Zarządu Golczewa OSP i pełnił funkcję skarbnika. Wraz z innymi społecznikami uczestniczył w rozbiórkach starych i zrujnowanych domów a pozyskany budulec był gromadzony m.in. na rozbudowę remizy OSP. W 1974 r pomagał w budowie nowej remizy w Golczewie. Dbał nie tylko o rozwój własny ale i całej załogi OSP. Uczestniczył w szkoleniach i ćwiczeniach przeciwpożarowych oraz wielu akcjach ratowniczych. Zabiegał o stały rozwój OSP głównie doposażenia w nowoczesny sprzęt ratowniczy. 

 

Prowadzenie własnego gospodarstwa i pracy w OSP nie przeszkadzało Panu Henrykowi w podejmowaniu innych prac społecznych. Doceniony przez mieszkańców gminy Golczewo został wybrany na Radnego Gminnej Rady Narodowej w latach 1975-1979. Od 1978 r. do chwili uzyskania przez Golczewo praw miejskich pełnił funkcję Sołtysa, później Przewodniczącego Rady Osiedla w Golczewie. Funkcję tą pełnił nieprzerwanie przez 33 lata t.j do 2006 r.

 

Za swoją pracę i działalność społeczną, Pan Henryk został wielokrotnie odznaczany. Otrzymał wyróżnienia:

- w 1983 r. za zasługi położone dla rozwoju Pomorza Zachodniego odznaką Gryfa Pomorskiego (Uchwałą Prezydium Wojewódzkiej rady narodowej)

- 2010 r. odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego ( Uchwała Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego)

 

Ponadto otrzymał:

- w 1977r. Srebrny Krzyż Zasługi (Uchwałą Rady Państwa PRL)

- w 1986 r. Złoty Krzyż Zasługi

- 1984 r. Medal 40-lecia PRL

 

Za zasługi dla pożarnictwa Uchwałą Zarządu Głównego Związku OSP został odznaczony:

- 1974 r. Brązowy Medal Zasługi

- 1984 r. Srebrny Medal

- 1989 r. Złoty Medal

- 2012 r. Odznaczony po raz drugi Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa

 

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo