Otwarcie wystawy wędrującej w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie


Powrót do artykułów

06 listopada 2023

W dniu 03.11.2023. Otwarcie wystawy wędrującej,  poplenerowej Seniorów z Regionu z Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku 2023, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie.

 

Pierwszy przystanek dla wystawy wędrującej w Golczewie.  W wydarzeniu uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Golczewa - Grzegorz Chłopek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie - Dorota Opiła -Skubisz, Monika Artiuch – kurator artystyczny, oraz autorki wystawy Halina Majchrzak (Gryfice), Helena Włodarczyk, Marianna Michalak, Maria Sadłocha, Janina Kołodzińska (Golczewo). 

IX Letnia Szkoła Seniora w Ośrodku Wczasowym Familijni w Dziwnówku odbyła się  dniach 18-25. 08.2023 i po raz dziewiąty   spotkało się 203 seniorów  z 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego:  Golczewa, Nowogardu, Gryfic, Pyrzyc, Barlinka, Gryfina, Białogardu, Bornego Sulinowa, Szczecina, Wałcza, Koszalina, Polic i Bobolic. IX Letnia Szkoła Seniora przebiegała pod hasłem: „Potęga Seniora w Regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”, zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku przez 7 dni odbywały  się m.in. twórcze  warsztaty technik rysunkowych,  pastel olejny, pt. ”Tajemnica martwej natury” pod kierunkiem Moniki Artiuch z pracowni plastycznej w Gryficach. Uczestnicy poznali zasady ustawiania przedmiotów i draperii, mierzenia proporcji i budowania bryły. Inspiracją były  owoce, w tym  owoce morza i wędzone ryby rysowane z natury.  Uczestniczyły 42 osoby,  powstało 80 prac z tego na wystawę wybrano 30 prac w formacie A4.  Prace estetycznie oprawione w antyramach prezentują  wysoki poziom zaangażowania uczestników. Warsztaty oblegane a można też powiedzieć niezwykłe, uczestnicy z podziwem odnosili się do pomysłowości Pani Moniki Artiuch  i za to serdecznie dziękujemy. Podczas wystawy w Golczewie Pani Monika opowiedziała o atmosferze  i chwilach rozwijających pasje tworzenia,  zachęcając do wspólnych działań.

 

Prezentujemy na wystawie efekty pleneru  malarstwa sztalugowego pt. ”Od realizmu do abstrakcji”,  który przeprowadził Jan Szewczyk, artysta malarz ze Szczecina. Odbyły się  wykłady, zajęcia praktyczne, oraz  indywidualne korekty. Pod opieką artysty  powstały 33 prace z tego 31 indywidualnych  w formacie 50x70 na płótnie,  malowane akrylem z 10 Uniwersytetów z Regionu. Ciekawą propozycją było stworzenie wspólnej pracy – dyptyk wzorowany  ruchem artystycznym – Dadaizm. Swoboda artystyczna pozwoliła uczestnikom stworzyć swoiste dzieło  i  pozostawić  swój ślad obecności,  który prezentujemy dziś a podczas przystanku w Urzędzie Marszałkowskim zostanie uroczyście przekazany na pamiątkę.

 

Wzorem lat ubiegłych kolekcja prac będzie udostępniona w formie  wystawy wędrującej, która swoją wędrówkę rozpoczęła w dniu 21. 10.2023 od Inauguracji XIII Roku Akademickiego w Golczewie, następnie została przeniesiona do „Małej Galerii” w GOKiS,  tak nazwanej przeze mnie i tu będzie można oglądać, kontemplować i podziwiać do 30.11.2023.

 Kolejny przystanek to: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim od 01- 31. 12.23, w kolejności jest Gryficki Dom Kultury w Gryficach. Muzeum i  Galeria „Brama” - od 08- 31. 01.24,  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie będzie od 01- 29.02.24., następnie powędruje do Urzędu Marszałkowskiego ROPS  w dniach - 01.03 – 30.06.2024  i wróci w sierpniu 2024 do Dziwnówka,  aby autorzy prac mogli zawieźć do własnej galerii.

 

Wystawa wędrująca przez rok,  ma   swój charakter promocyjny nie tylko autorów prac ale  także Uniwersytety III Wieku z Regionu, zachęcając osoby niezdecydowane do wspólnych twórczych działań.

Powstałe prace malarskie, tradycyjnie znajdą swoje miejsce w opracowanym graficznie kalendarz przez Dominikę Odrowąż – graficzkę i malarkę ze Szczecina.   Wydrukowany  kalendarz będzie  miłym wspomnieniem w roku 2024.

Nie zamykamy naszej aktywności i  już w styczniu będziemy planować kolejną Jubileuszową X Edycję Letnią Szkołę Seniora w Dziwnówku w dniach 24-31- sierpnia 2024r.

 

A dziś mamy w dorobku dobrą kolekcję, która powstała dzięki zaangażowaniu, pasji i chęci  Seniorów, Słuchaczy Uniwersytetów III Wieku z Regionu.  

 

Poprzez swoje prace Golczewo reprezentują i promują -  Maria Sadłocha, Helena Włodarczyk, Marianna Michalak, Janina Kołodzińska, a także obecne  gościnnie  autorki i koleżanki z UTW w Gryficach - Halina Majchrzak i Monika Artiuch – Kuratorka  Artystyczna.

Ta  kolekcja niech będzie zaproszeniem dla osób, które myślą o malarstwie a nie mają odwagi podjąć działań, zachęcamy, pokazując  naszą twórczość i wiemy,  że  nigdy nie jest za późno, należy się odważyć i realizować swoje pasje.

 

Uczestnicy wystawy  z 10 UTW prezentują,  potwierdzają i zachęcają do pięknych pasji:   

Golczewo - Maria Sadłocha, Helena Włodarczyk, Marianna Michalak, Janina Kołodzińska

Szczecin- Julia Kosakowicz, Elżbieta Andrzejczak, Małgorzata Steć, Lidia Bromboszcz,  Krzysztof Michalski, Dominika Odrowąż,

Gryfice – Monika Artiuch, Halina Majchrzak

Borne Sulinowo – Anna Nowak, Maria Zalewska, Małgorzata Szymańska, Mirosława Szurlej, Jolanta Ptak,

Pyrzyce- Wanda Konikowska,

Barlinek – Maria Kurczewska, Maria Jastrzębska,

Gryfino – Mirosława Druszcz- Karauda, Grażyna Rakowska, Krystyna Brońska, Joanna Rossa,

Koszalin- Maria Boczkowska, Wanda Zabrocka, Anna Dąbska, Renata Jasiul

Police – Bogumiła Celer

Wałcz – Danuta Hofman, Elżbieta Śliwińska

 

Dziękuję za obecność, piękne chwile wspomnień i sens tworzenia wspólnie na  wielu płaszczyznach i niech takie chwile trwają i będą twórczą zachętą do dalszych działań i spotkań.  Do zobaczenia w grudniu 2023, w Kamieniu Pomorskim w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i na kolejnych przystankach wystawy w Regionie.

 

Opracowanie i foto Janina Kołodzińska -   Prezes UTW w Golczewie

Foto – Aleksandra Kołodziej - Urząd Miejski   w Golczewie

 

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo