Szantowe święto w Golczewie za nami

Powrót do artykułów

07 sierpnia 2023

    Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie był organizatorem wydarzenia pn. „Promowanie, zachowanie i upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego na obszarze LSR poprzez organizację Szantowego Festynu Rodzinnego z rybką w Golczewie”

Impreza odbyła się w słoneczne piątkowe popołudnie 4 sierpnia na plaży miejskiej w Golczewie . Wydarzenie zostało zainspirowane lokalnym, naturalnym bogactwem jezior, stąd pomysł na działania animacyjne, warsztatowe, dania rybne i szantowy koncert z wykorzystaniem akwenu.

 

    W programie mieliśmy warsztaty, działania animacyjne dla małych i dużych, dla rodzin, a w nich m.in. warsztaty upcyklingowe, rodzinny quiz ekologiczny o wodach, konkurs na budowle z piasku, bitwa o puchar Króla Szczuczego Jeziora, gra wodna „Jaka to ryba”, Akademię Szuwarową, wodny spacer z „Płoteczką”. Najmłodsi poznawali tajniki łowienia ryb, ich rozpoznawania, miejsc, gdzie najlepiej można łowić. Powstały piaskowe budowle, pamiątkowe ośmiornice, żaglowce z upcycling-u, szuwarowa wróżka opowiadała o morskich głębinach i wodnych tajemnicach. Członkowie miejscowego Koła Wędkarskiego „Płoteczka” opowiedzieli o narzędziach i technikach łowienia ryb i jak można uzyskać wędkarską kartę.

 

   Smakoszy i wielbicieli potraw zaprosiliśmy do odwiedzania punktu z degustacją dań rybnych. Tutaj swoje kulinarne show zaprezentował Robert Bochenko – kucharz i jednocześnie dziennikarz Radia Złote Przeboje. Wszystkie dania były przygotowywane na bieżąco, co było dodatkową atrakcją dla uczestników i okazją do podpatrywania, jak gotuje jeden z najlepszych kucharzy. Uczestnicy mogli smakować makaronu z wędzoną rybą i szpinakiem, regionalnego paprykarzu, ryby w sosie pomidorowo-paprykowym oraz rybnej zupy.

Na deser dla publiczności przygotowaliśmy szantowy koncert. Na plaży po raz pierwszy w Golczewie rozbrzmiały żeglarskie piosenki w wykonaniu dwóch zespołów „Majtki Bosmana” z Wałcza i „Własny Port” z Bydgoszczy.

 

    Operacja pn. „Promowanie, zachowanie i upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego na obszarze LSR poprzez organizację Szantowego Festynu Rodzinnego z rybką w Golczewie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” lata 2014-2020. Cel operacji: Organizacja szantowego festynu rodzinnego z rybka w Golczewie, promującego i upowszechniającego akwakulturę oraz rybackie dziedzictwo kulturowe na obszarze LSR.

 

                                                                                                                                                                                                                                               źródło oraz foto: GOKiS w Golczewie

 

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo