Gmina Golczewo
Urząd Miejski
ul. Zwycięstwa 23
72-410 Golczewo
Urząd czynny jest w dni robocze:
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. 
Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Deklaracja dostępności

Archiwum

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

W dniach (23-30.08.2020), odbyła się kolejna edycja pt.  „Bezpieczny Senior w Regionie”. Mimo niesprzyjającej   aury,  trochę deszczu, trochę słońca i mimo zaostrzonych warunków epidemicznych,   VI Letnia Szkoła  Seniora odbyła się i   dziś wspominamy  siedmiodniowy  pobyt  w integracji,  przyjaźni   i  prezentacji  pasji.

  Do „Szkoły Seniora” w OW Familijni w Dziwnówku  przyjechali  Słuchacze   z  17 Uniwersytetów III Wieku:  z Golczewa, Pyrzyc, Gryfina, Nowogardu, Białogardu,  Barlinka, Szczecina, Szczecinka, Myśliborza, Koszalina,  Polic, Gryfic, Zielonej Góry, Stargardu,  Goleniowa, Bornego Sulinowa i   Miedzichowa z Województwa Wielkopolskiego. 

 Od lat spotkanie cieszyło się dużą popularnością  i  tym  razem  w szczególnym czasie przyniosło ulgę i możliwość  wspólnych przeżyć,  w bezpośrednie kontakty z psychologiem i dietetykiem.  Każdego dnia  towarzyszyły  nam warsztaty połączone z wykładami na temat: Dieta a zdrowie, Jak radzić sobie ze stresem, Syndrom zmęczonych nadnerczy, W poszukiwaniu korzeni, Postępowanie dietetyczne w wybranych jednostkach chorobowych, Sztuka (nie) wybaczania, Czy słuchasz swojego ciała, Zrozumieć uzależnienie, Jak uchronić się przed wirusem, Co nas łączy, oraz warsztaty uważności i bycia szczęśliwym,  można było  także skorzystać z  indywidualnych konsultacji z  Olą Horoszko- Klusek z Gabinetu Psychodietetyka -   ParasOlka Balanced Body School z Kamienia Pomorskiego.

Pobyt  został wzbogacony poprzez działania twórcze m.in.  warsztaty malowania na sklejce i  drewienku -  ozdobna zawieszka   do breloczka na pamiątkę, można było ozdobić  kamień znaleziony nad morzem, warsztaty poprowadziła  Dominika Odrowąż ze Szczecina, art. mal. ,  autorka opracowań graficznych -  kalendarzy, widokówek, plakatów,  znaków identyfikacyjnych (na torebkach ekologicznych i koszulkach).

Nie zabrakło warsztatów tanecznych z zakresu choreoterapii - tańce integracyjne i relaksacyjne dla grupy ( belgijka, zorba, towarzyskie), które przeprowadziła   Magdalena Zynda – Lis, dyplomowany pedagog tańca z UTW w Barlinku,  dbając o bezpieczeństwo i  dobrą zabawę.  Oprócz tego grupa taneczna  pod kierunkiem Pani Magdy  oczarowała   Seniorów  niezapomnianym występem. Wspominamy -   ciekawe układy taneczne, piękne stroje, grację i wdzięk tancerzy.

 Swoją obecnością zaszczycił  Wiesław Łągiewka – Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie.  Podczas warsztatów teatralnych można było  skorzystać z ćwiczeń z zakresu dykcji, oddechu, wymowy, interpretacji oraz  zasad poruszania się na scenie. Na zakończenie z autorskich tekstów, dialogów,  przygotowanych przez Seniorów, pod kierunkiem Pana Wiesława  powstał Alfabet Emeryta z   hymnem „Bo w Dziwnówku”  do śpiewanej  piosenki  Jożin z Bażin. W podsumowaniu warsztatów, prezentacja scenek,  czytanie   fraszek  Jana Sztaudyngera  polskiego  poety  i satyryka. Sztaudynger,   jak podkreślał Pan Wiesław – czerpał inspiracje z  życia. Dlatego jego utwory przypadły nam do gustu.  Kunszt gry aktorskiej Pana Wiesława mogliśmy podziwiać podczas recitalu  „Wieczór z OB. Wiesiem. Uczta duchowa, radosna i porywająca do wspólnych  śpiewów,  pozostanie na długo w naszej pamięci.

Odbył się plener malarski pt. „META – fizyka  obrazu”  pod kierunkiem Jana Szewczyka art. mal. ze Szczecina .  Nad tematem pochyliło się 24 osób  z 11 UTW ( Golczewa, Szczecina, Pyrzyc, Polic, Gryfic, Koszalina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, Barlinka, Zielonej Góry, Goleniowa). Powstały prace malowane na płótnie,  w formacie 50x 70,  będą stanowiły kolekcję  wystawy wędrującej, która odwiedzi instytucje kultury, siedziby UTW i  urzędy.  Prace zostaną zamieszczone w Kalendarzu na 2021r,  będzie podsumowaniem wydarzenia, pamiątką  spotkania  nas w cudownym miejscu i czasie. Oprócz tego Pan Jan przeprowadził akcję plastyczną z zakresu SOCJO – ART. „Dziwnówek 2020”. Uczestnik   wybrał   kolor i  formę , którą naniósł na płaszczyznę obrazu w formacie 150 x 70,  w ten sposób „zaznaczył swoje prawo własności” ( art.64.Konstytucji), powstał  ciekawy „abstrakcyjny geometryczny obraz” jako ślad naszej obecności.

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem cieszył się niezwykły warsztat pt. „Haft matematyczny”,  który poprowadziła Helena Ciborowska z UTW w Szczecinie. Powstały kartki okolicznościowe i mini obrazki, wiele osób sygnalizowało,  że będą kontynuować  aktywność w swoich Uniwersytetach i  oto chodziło aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Poznaliśmy dobre praktyki poprzez stoiska promocyjne rękodzieła,  przygotowane przez poszczególne Uniwersytety z Golczewa, Szczecina, Nowogardu, Pyrzyc, Barlinka i Gryfina.  Podziwialiśmy wystawy malowanych kamieni, formy z cementu, wyszywane  obrazy,  różnorodną biżuterię z koralików i kamieni, koronkowe – szydełkowe serwetki, obrusy, parasolki, rękawiczki, aniołki, kwiaty z bibuły, dekoracje świąteczne i okolicznościowe, nie sposób wymienić wszystkich wytworów, dla każdego było  coś miłego.

W tym miejscu należy podkreślić,  iż tradycyjnie,  swoje ciekawe wzory szydełkowe , przedstawiła  najstarsza uczestniczka  (93 lata) Pani Stefania z Golczewa, w tym:  dawno zapomniane chusteczki  ozdobione  pięknymi szydełkowymi koronkami, podziwialiśmy misterną serwetkę,   wykonaną w okresie pandemii,  ze specjalną  dedykacją dla -  VI LSZS w Dziwnówku.

Podczas pobytu Seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni”- uczestnicząc w zajęciach:  zumba ,  aqua aerobic, jacuzzi, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia. Wędrowaliśmy z kijkami nad brzegiem morza,  zapamiętamy  wschody i zachody słońca.  To był czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem znajomych z lat (2015 – 2020), odreagowaniem po trudnych przeżyciach epidemicznych.

Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne działania  w tym roku zostały zarejestrowane poprzez liczne fotografie i nagrania filmowe,  dokonane przez samych uczestników,  miejscem prezentacji będzie wydany Kalendarz na 2021r. 

Podejmowanie działań w ramach budowania sieci wzajemnego wsparcia, integracji środowiska, promocji dobrych praktyk mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu pt, Bezpieczny Senior w Regionie” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za okazaną życzliwość i  zaangażowanie, za miłą atmosferę  Seniorom  VI Letniej Szkoły Seniora, za współtworzenie , wsparcie i pomoc przy organizacji  programu : Managerom OŚ Familijni Państwu - Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka.  Niech  wspomnienia pozostaną na długo w naszej pamięci,  do miłego zobaczenia!!!

 Opracowanie – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”,

Foto:  Janina Kołodzińska, Lila Boczkowka, Piotr  Lis, Dominika Odrowąż.

VI LETNIA SZKOŁA SENIORA w Dziwnówku

09 września 2020
To jest szablon nowej strony. Dzięki niemu pominiesz sekwencję dodawania elementów, które powtarzają się na każdej stronie. Możesz dodawać nowe elementy bądź pokazywać już teraz dzięki panelowi warstw!

Pierwsze miasto III Rzeczypospolitej

 Gmina Golczewo

Czyste powietrze

E-BOI (biuro interesanta)

System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Wirtualny spacer

XI Golczewski Triathlon

Transport na życzenie

Golczewo na przestrzeni wieków

Legenda o golczewskiej żabce

Legenda o żabie

Walory przyrodnicze

Plan miasta

Mieszkańcy

Zasłużeni mieszkańcy

Honorowy Obywatel Gminy Golczewo

O gminie

Harmonogramy

Deklaracje

Jak segregować

Uchwały

Analizy

Wykaz Podmiotów odbierających odpady komunalne z terenu gminy Golczewo

Plan gospodarki odpadami dla województwa zachodniopomorskiego

Gospodarka Odpadami Komunalnymi

tel. (91) 38 60 127 e-mail: urzad@golczewo.pl