Gmina Golczewo
Urząd Miejski
ul. Zwycięstwa 23
72-410 Golczewo
Urząd czynny jest w dni robocze:
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. 
Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Deklaracja dostępności

Archiwum

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

W dniach (23-30.08.2020), odbyła się kolejna edycja pt.  „Bezpieczny Senior w Regionie”. Mimo niesprzyjającej   aury,  trochę deszczu, trochę słońca i mimo zaostrzonych warunków epidemicznych,   VI Letnia Szkoła  Seniora odbyła się i   dziś wspominamy  siedmiodniowy  pobyt  w integracji,  przyjaźni   i  prezentacji  pasji.

  Do „Szkoły Seniora” w OW Familijni w Dziwnówku  przyjechali  Słuchacze   z  17 Uniwersytetów III Wieku:  z Golczewa, Pyrzyc, Gryfina, Nowogardu, Białogardu,  Barlinka, Szczecina, Szczecinka, Myśliborza, Koszalina,  Polic, Gryfic, Zielonej Góry, Stargardu,  Goleniowa, Bornego Sulinowa i   Miedzichowa z Województwa Wielkopolskiego. 

 Od lat spotkanie cieszyło się dużą popularnością  i  tym  razem  w szczególnym czasie przyniosło ulgę i możliwość  wspólnych przeżyć,  w bezpośrednie kontakty z psychologiem i dietetykiem.  Każdego dnia  towarzyszyły  nam warsztaty połączone z wykładami na temat: Dieta a zdrowie, Jak radzić sobie ze stresem, Syndrom zmęczonych nadnerczy, W poszukiwaniu korzeni, Postępowanie dietetyczne w wybranych jednostkach chorobowych, Sztuka (nie) wybaczania, Czy słuchasz swojego ciała, Zrozumieć uzależnienie, Jak uchronić się przed wirusem, Co nas łączy, oraz warsztaty uważności i bycia szczęśliwym,  można było  także skorzystać z  indywidualnych konsultacji z  Olą Horoszko- Klusek z Gabinetu Psychodietetyka -   ParasOlka Balanced Body School z Kamienia Pomorskiego.

Pobyt  został wzbogacony poprzez działania twórcze m.in.  warsztaty malowania na sklejce i  drewienku -  ozdobna zawieszka   do breloczka na pamiątkę, można było ozdobić  kamień znaleziony nad morzem, warsztaty poprowadziła  Dominika Odrowąż ze Szczecina, art. mal. ,  autorka opracowań graficznych -  kalendarzy, widokówek, plakatów,  znaków identyfikacyjnych (na torebkach ekologicznych i koszulkach).

Nie zabrakło warsztatów tanecznych z zakresu choreoterapii - tańce integracyjne i relaksacyjne dla grupy ( belgijka, zorba, towarzyskie), które przeprowadziła   Magdalena Zynda – Lis, dyplomowany pedagog tańca z UTW w Barlinku,  dbając o bezpieczeństwo i  dobrą zabawę.  Oprócz tego grupa taneczna  pod kierunkiem Pani Magdy  oczarowała   Seniorów  niezapomnianym występem. Wspominamy -   ciekawe układy taneczne, piękne stroje, grację i wdzięk tancerzy.

 Swoją obecnością zaszczycił  Wiesław Łągiewka – Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie.  Podczas warsztatów teatralnych można było  skorzystać z ćwiczeń z zakresu dykcji, oddechu, wymowy, interpretacji oraz  zasad poruszania się na scenie. Na zakończenie z autorskich tekstów, dialogów,  przygotowanych przez Seniorów, pod kierunkiem Pana Wiesława  powstał Alfabet Emeryta z   hymnem „Bo w Dziwnówku”  do śpiewanej  piosenki  Jożin z Bażin. W podsumowaniu warsztatów, prezentacja scenek,  czytanie   fraszek  Jana Sztaudyngera  polskiego  poety  i satyryka. Sztaudynger,   jak podkreślał Pan Wiesław – czerpał inspiracje z  życia. Dlatego jego utwory przypadły nam do gustu.  Kunszt gry aktorskiej Pana Wiesława mogliśmy podziwiać podczas recitalu  „Wieczór z OB. Wiesiem. Uczta duchowa, radosna i porywająca do wspólnych  śpiewów,  pozostanie na długo w naszej pamięci.

Odbył się plener malarski pt. „META – fizyka  obrazu”  pod kierunkiem Jana Szewczyka art. mal. ze Szczecina .  Nad tematem pochyliło się 24 osób  z 11 UTW ( Golczewa, Szczecina, Pyrzyc, Polic, Gryfic, Koszalina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, Barlinka, Zielonej Góry, Goleniowa). Powstały prace malowane na płótnie,  w formacie 50x 70,  będą stanowiły kolekcję  wystawy wędrującej, która odwiedzi instytucje kultury, siedziby UTW i  urzędy.  Prace zostaną zamieszczone w Kalendarzu na 2021r,  będzie podsumowaniem wydarzenia, pamiątką  spotkania  nas w cudownym miejscu i czasie. Oprócz tego Pan Jan przeprowadził akcję plastyczną z zakresu SOCJO – ART. „Dziwnówek 2020”. Uczestnik   wybrał   kolor i  formę , którą naniósł na płaszczyznę obrazu w formacie 150 x 70,  w ten sposób „zaznaczył swoje prawo własności” ( art.64.Konstytucji), powstał  ciekawy „abstrakcyjny geometryczny obraz” jako ślad naszej obecności.

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem cieszył się niezwykły warsztat pt. „Haft matematyczny”,  który poprowadziła Helena Ciborowska z UTW w Szczecinie. Powstały kartki okolicznościowe i mini obrazki, wiele osób sygnalizowało,  że będą kontynuować  aktywność w swoich Uniwersytetach i  oto chodziło aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Poznaliśmy dobre praktyki poprzez stoiska promocyjne rękodzieła,  przygotowane przez poszczególne Uniwersytety z Golczewa, Szczecina, Nowogardu, Pyrzyc, Barlinka i Gryfina.  Podziwialiśmy wystawy malowanych kamieni, formy z cementu, wyszywane  obrazy,  różnorodną biżuterię z koralików i kamieni, koronkowe – szydełkowe serwetki, obrusy, parasolki, rękawiczki, aniołki, kwiaty z bibuły, dekoracje świąteczne i okolicznościowe, nie sposób wymienić wszystkich wytworów, dla każdego było  coś miłego.

W tym miejscu należy podkreślić,  iż tradycyjnie,  swoje ciekawe wzory szydełkowe , przedstawiła  najstarsza uczestniczka  (93 lata) Pani Stefania z Golczewa, w tym:  dawno zapomniane chusteczki  ozdobione  pięknymi szydełkowymi koronkami, podziwialiśmy misterną serwetkę,   wykonaną w okresie pandemii,  ze specjalną  dedykacją dla -  VI LSZS w Dziwnówku.

Podczas pobytu Seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni”- uczestnicząc w zajęciach:  zumba ,  aqua aerobic, jacuzzi, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia. Wędrowaliśmy z kijkami nad brzegiem morza,  zapamiętamy  wschody i zachody słońca.  To był czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem znajomych z lat (2015 – 2020), odreagowaniem po trudnych przeżyciach epidemicznych.

Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne działania  w tym roku zostały zarejestrowane poprzez liczne fotografie i nagrania filmowe,  dokonane przez samych uczestników,  miejscem prezentacji będzie wydany Kalendarz na 2021r. 

Podejmowanie działań w ramach budowania sieci wzajemnego wsparcia, integracji środowiska, promocji dobrych praktyk mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu pt, Bezpieczny Senior w Regionie” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za okazaną życzliwość i  zaangażowanie, za miłą atmosferę  Seniorom  VI Letniej Szkoły Seniora, za współtworzenie , wsparcie i pomoc przy organizacji  programu : Managerom OŚ Familijni Państwu - Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka.  Niech  wspomnienia pozostaną na długo w naszej pamięci,  do miłego zobaczenia!!!

 Opracowanie – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”,

Foto:  Janina Kołodzińska, Lila Boczkowka, Piotr  Lis, Dominika Odrowąż.

VI LETNIA SZKOŁA SENIORA w Dziwnówku

09 września 2020

Pierwsze miasto III Rzeczypospolitej

 Gmina Golczewo

Czyste powietrze

Dodatek węglowy

E-BOI (biuro interesanta)

System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Wirtualny spacer

Transport na życzenie

Golczewo na przestrzeni wieków

Legenda o golczewskiej żabce

Legenda o żabie

Walory przyrodnicze

Plan miasta

Mieszkańcy

Zasłużeni mieszkańcy

Honorowy Obywatel Gminy Golczewo

O gminie

Harmonogramy

Deklaracje

Jak segregować

Uchwały

Analizy

Wykaz Podmiotów odbierających odpady komunalne z terenu gminy Golczewo

Plan gospodarki odpadami dla województwa zachodniopomorskiego

Gospodarka Odpadami Komunalnymi

Postępowanie z odpadami EPS (styropian)

tel. (91) 38 60 127 e-mail: urzad@golczewo.pl