XII Inauguracja Roku Akademickiego UTW w Golczewie

Powrót do artykułów

31 października 2022

W dniu 22.10.2022 r. Hymnem Gaudeamus Igitur, rozpoczęła się uroczystość inaugurująca  XII Rok działalności.

 

Konferencja przebiega pod hasłem „Senior z pasją i motywacją w Regionie”, zadanie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Zaproszenie na uroczystość przyjęła Anna Janiak – Główny specjalista z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, która w imieniu  Doroty Rybarskej -  Jarosz – Dyrektora ROPS, złożyła serdeczne gratulacje oraz przekazała list od Anny Bańkowskiej Członkini Zarządu  Województwa Zachodniopomorskiego. Nie zabrakło wystąpień wraz z życzeniami od Józefa Malca Starosty kamieńskiego, Macieja Zielińskiego Burmistrza Golczewa, Tomasza Cabana – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Golczewie. Natomiast Roman Dorniak– Radny  i miejscowy lekarz przekazał gratulacje i sympatyczne życzenia przed Inauguracją. Swoją obecnością zaszczyciły: Monika Kiełbasa  – Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie,  Ewa Gryta Kierownik i Teresa Dąbek z Biblioteki w Golczewie. 

W uroczystości udział wzięli: Konstanty Kmuk Radny RM w Golczewie i   Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło  terenowe w Golczewie,  Elżbieta Wrzesińska - Sekretarz i Małgorzata Zając ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Stefan Sitkowski  Przewodniczący Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego.  Delegacje z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów  z Regionu - Prezes z  Nadmorskiego Uniwersytetu III Wieku Jerzy Neukampf,   Prezesa UTW z Pyrzyc - Zenobię Walczak reprezentowali  członkowie Zarządu  Anna i Jan Pacyna, z UTW Barlinka  - Maria Mitek – Prezes,  z UTW Nowogard – Prezes  Barbara Mucha, z UTW Goleniów Zofię Michalewicz - Prezesa reprezentowała  Sekretarz - Kazimiera Goc,  z  UTW Trzebiatów - Prezesa Irenę Kwiatkowską Pająk,  reprezentowała  Wiceprezes Regina Wojtkun – Marciniec.

 

W imieniu  Rektora prof. dr hab. Waldemara Urbanika z Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie, list z życzeniami  oraz prezenty w tym super okulary, długopisy  i pamiątkowe ekologiczne  torebki z nadrukiem Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie  przekazała dr Małgorzata Moś.

 

Wśród gości nie zabrakło życzeń od  dr n. med. Ireneusza Mazurskiego wykładowcy w naszym UTW, który w roku Akademickim nie odmówił spotkań i naukowych  wykładów.

 

Szczególnie przywitaliśmy instruktorów - Monikę Artiuch z Pracowni Artystycznej  w Gryficach, która przekazała życzenia własne jak i od Prezes Bożeny Biłyj z UTW w Gryficach, Agnieszkę Szwajkowską z Wolina, Reginę Mąkowską i Elżbietę Bociarską z Nowogardu instruktorów  rękodzieła, Olę Horoszko - Klusek z Gabinetu psychodietetyka z Kamienia Pomorskiego. Kamilę Pszenną ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Edukacyjnych w Szczecinie,  dzięki której realizujemy wspólne projekty m.in. „Pomoc sąsiedzka”, oraz Jana Szewczyka artystę malarza,  autora  projektów artystycznych w naszym UTW i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.

 

Podsumowaniem pobytu w Dziwnówku 2022 będzie wydany kalendarz na 2023 rok z pracami powarsztatowymi,  fotografiami,  refleksjami i  opisem. Autorką wielu projektów  graficznych  jest  Dominika Odrowąż - graficzka, malarka, instruktorka  warsztatów dla Seniorów. Specjalny gość dr Małgorzata Moś  wygłosiła  wykład inauguracyjny pt. „Barwy życia człowieka – trzy kolory czy więcej? Dziękujemy Pani Doktor za niezwykłe wykłady, gdzie po raz 12 z oddaniem i przyjaźnią dzieli się Pani wiedzą i doświadczeniem  przed Społecznością UTW z Regionu. W nadchodzącym roku akademickim możemy  uczestniczyć w wielu wykładach o różnorodnej tematyce terminy i tematy,  podane zostały w ulotce i którą uczestnicy otrzymali.  W roku 2022/2023, będziemy kontynuować rozpoczęty projekt p.n. „Senior z pasja i motywacją w Regionie”. Bo jesteśmy zakręceni i rozkręceni w realizację pasji,  jesteśmy zmotywowani do działania, idziemy, biegniemy… a efekty z działań przedstawimy  w dniu 17 czerwca 2023 na zakończenie XII roku.

 

Zgodnie z projektem: w poczuciu bezpieczeństwa i eliminowaniu negatywnych emocji po raz drugi została  uruchomiona poradnia telefoniczna pt. „Dobra Rada – czas na pomaganie, pogadanie, doradzanie, wspieranie”,  kontakt tel. od godziny 9 - 20.00 z wykwalifikowanym psychologiem dostępny  na stronie Facebook SUTW w Golczewie Panią Olą Horoszko Klusek i  tu polecamy warsztaty z psychologiem pt. ”Senior  w kryzysie”, porady jak radzić w trudnych sytuacjach,  strata bliskiej osoby, samotność. Organizujemy  punktu pomocy sąsiedzkiej dla potrzebujących i udzielających pomocy, trwają też  szkolenia w zakresie planowanych usług. Kolejne spotkanie w dniu 04.11. 22. o  godzinie 11.00. w Klubie Seniora w Golczewie z  Kamilą Pszenną z Centrum Inicjatyw Społecznych i Edukacyjnych w  Szczecinie.

 

W ramach projektu odbywają się warsztaty teatralne pt. „Złote lata wieku dojrzałego”, zabawa w teatr pod kierunkiem Elżbiety  Kisielińskiej - Baranowskiej z  Przybiernowa. Efekty  zobaczymy już w listopadzie 18 i 20 pierwszy w Przybiernowie, drugi występ w Golczewie. Kolejne warsztaty to „Papierowa wiklina”, technika wikliniarska na nietypowym materiale, efekty naszych prac na wystawiamy  podczas  inauguracji.  Na wystawie pokazujemy  także  ozdobę - „Makrama  na drewnianym i metalowym profilu”, jest to ciekawa technika wyplatania sznurków bez narzędzi obie techniki tworzone są pod kierunkiem Reginy Makowskiej i Elżbiety  Bociarskiej z Nowogardu.  Trwają  także warsztaty szycia pt. ”Seniorze odnajdź w sobie dziecko”, pod kierunkiem instruktorki  Agnieszki Szwajkowskiej z Wolina,  potrafimy szyć  wg. własnych pomysłów ozdoby o nietypowych kształtach,  które również podczas  Inauguracji przedstawiliśmy. 

Przy UTW działa Zespół śpiewaczy „Maliny” który prowadzi Wiktoria Kiełbasa z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu  w Golczewie. Zespół  specjalnie na  tę okazję zaprezentował  ciekawy repertuar m.in. „Kolorowe jarmarki, Nie liczę godzin i lat…., Głowa do góry – hasło dnia…., Bądź gotowy dziś do drogi….”  Występ Zespołu „Maliny”, został przyjęty z entuzjazmem i podziwem o czym świadczą gromkie brawa i wspólna zabawa.

 

Należy nadmienić,  iż  w roku 2022/2023 będziemy  organizatorem IX Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku. Od 8 lat pełnimy rolę  koordynatora z autorskim pomysłem przedsięwzięcia.  LSZS w Dziwnówku to   miejsce odpoczynku, realizacji pasji, poznania ciekawych ludzi i  doświadczeń, spotkaniem znajomych z ubiegłych lat. Zarezerwowany termin 18-25 sierpnia 2023. Zapisy w poszczególnych UTW od 01 lutego 2023.

Podsumowaniem pobytu w Dziwnówku w 2022 będzie wydany kalendarz na 2023 rok z pracami powarsztatowymi,  fotografiami,  refleksjami i  opisem, który graficznie zaprojektuje Dominika Odrowąż graficzka, malarka, instruktorka licznych warsztatów dla Seniorów. 

Wzorem  lat ubiegłych  jest zorganizowana   wystawa wędrująca.  Zaczęliśmy wędrówkę  od Golczewa w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, na którą serdecznie zapraszamy do końca listopada w godzinach pracy GOKiS,  następnie w grudniu pojedzie do Kamienia Pomorskiego do Muzeum i Dworu Kleista, w styczniu odwiedzi Gryficki Dom Kultury, Muzeum Galeria Brama, w lutym wystawa w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie a od marca do końca czerwca będzie gościła w Urzędzie Marszałkowskim w ROPS w Szczecinie,  następnie wróci do Dziwnówka aby autorzy prac mogli swoje prace zawieźć do własnych Galerii.

 

Podczas uroczystości przedstawiliśmy  efekty pleneru malarskiego z  Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku - pod kierunkiem Moniki Artiuch temat: „Harmonia i kontrast”, technika rysowania pastelami olejnymi,  to kolekcja 30 prac w formacie A4. Natomiast  Jan Szewczyk  poprowadził warsztaty i wykłady na temat: „Atrybuty i symptomy w malarstwie pejzażowym”,  powstała  kolekcja 22 prac malowanych akrylem na płótnie w formacie 50x70. 

 

Była też okazja aby jeszcze raz atmosferę LSZS z Dziwnówka przeżyć , powspominać podczas oglądania teledysku nagranego  przez Krzysztofa Kuźnickiego -  Prezesa Stowarzyszenia „Kamera” w Szczecinie,  w reżyserii Wiesława Łągiewki Aktora z Teatru Polskiego w Szczecinie.

 

Ważnym punktem było przeprowadzenie Immatrykulacji przez  dr Małgorzatę Moś dla nowo powołanych członków UTW w Golczewie, wraz ze  złożeniem ślubowania, wręczeniem  Legitymacji.

 

Należy podkreślić, iż na wszystkie wydarzenia  Uniwersytet  zapraszani  nie tylko zrzeszonych w Uniwersytecie Słuchaczy,  ale także mieszkańców obu gmin Golczewa i Przybiernowa.

 

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu,  Burmistrzowi Maciejowi Zielińskiemu za udostepnienie miejsca prac twórczych  w Klubie Seniora gdzie obecnie w warunkach estetycznych odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady.

 

Szczególnie dziękujemy Panom Wiesławowi Żelkowi, Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, Pani Sylwii Marek z Firmy Lewiatan, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie. Dziękuję za wsparcie materialne i finansowe, za wszelką pomoc i dobre słowo z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu  Marszałkowskiego w Szczecinie.

 

Dziękuję Zarządowi za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze, za  uczestnictwo  w proponowanych ofertach.   Praca Zarządu to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję Paniom: Zenobii Ciechanowicz, Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Członkom Komisji Rewizyjnej: Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek,  Alfredzie Gorzkiewicz- księgowej.

 

Na nadchodzący rok życzę abyśmy żyli pełnią życia, w bezpiecznych dla nas warunkach, rozwijali swoje pasje i realizowali najskrytsze marzenia do zobaczenia podczas zakończenia roku w  dniu 17 czerwca 2023 roku proszę termin już dziś zarezerwować. Jak co roku w tym szczególnym wydarzeniu, od 12 lat zadajemy pytanie  jaki będzie ten rok, co przed nami,  jedno wiemy niech  będzie  bezpieczny i zdrowy.

 

Test i zdjęcia: Janina Kołodzińska - Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo