XIII Inauguracja w Uniwersytecie III Wieku w Golczewie

Powrót do artykułów

25 października 2023

W dniu 21.10.2023 odbyła się konferencja  pod hasłem „Potęga Seniora w Regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”, zadanie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Podczas  uroczystości  uczczono  minutą ciszy pamięć  Słuchaczki Elżbiety.

 

Jak to bywa z trzynastką,  Hymn Gaudeamus Igitur  nie wybrzmiał,  okazał się techniczną niespodzianką. Spontaniczna aranżacja  muzyka - Romana  Laskowskiego  wraz z chórkiem UTW z  Barlinka pozwoliła uroczyści  nadać podniosły charakter i rozpocząć   XIII Rok Akademicki 2023/2024.

Miło było gościć -  Iwonę Klimowicz i Annę Janiak – Główne specjalistki z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie  Marszałkowskim w Szczecinie.  Obecnością zaszczycili:  Grzegorz Chłopek zastępca  Burmistrza Golczewa, Roman Dorniak - Radny Rady Miejskiej w Golczewie  i  Monika Kiełbasa– Dyrektorka z Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie, oraz Ireneusz Krzyżanowski - Prezes  Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej.   Nie zabrakło  delegacji z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów III Wieku  z Regionu m.in. z  UTW Pyrzyc – przedstawicielki  Zarządu - Lila Boczkowska, Henryka Krzętowska i Alicja Przepiórka, z  UTW w Stargardzie Stanisław Bartosik - Prezes, Ewa Ladiak – członek Zarządu i  Jan Karczewski, z UTW  w Trzebiatowie   Irena Kwiatkowska - Pająk - Prezeska wraz z delegacją,  z UTW w Szczecinie   Anna Czyż i Krystyna Dolińska – Piotrowicz – członkinie Zarządu a także   Renata Chomicz z Domu Kultury w Płotach, natomiast   Anetę Wysoszyńską - Dyrektorkę Biblioteki w Nowogardzie reprezentowały  Kazimiera Fecak,  Bożena Dworak i  Danuta Rogozińska. Wśród Gości licznie przybyli mieszkańcy obu Gmin Przybiernowa i Golczewa oraz  Słuchacze UTW w Golczewie. Dziękujemy za piękne życzenia i kwiaty życzliwości.

 

Specjalny gość, dr n. med. Ireneusz Mazurski wygłosił wykład inauguracyjny,  przedstawiając najnowsze trendy w geriatrii. Jest to relacji z kongresu starzenia, Sopot 2023 a także z IV Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich oraz XI Kongresu Polonii Medycznej - Olsztyn, czerwiec 2023. W niezwykły i przystępny sposób relację z zaciekawieniem  przyjęliśmy. Na kolejne spotkanie  Pan Doktor zaprasza w marcu 2024 na wykład pt. ”Choroby kości i stawów u ludzi w starszym wieku”.

 

Z  radością gościliśmy dr Edytę  Kopaczewską z  Uniwersytetu Szczecińskiego,  która jest opiekunem naukowym, dydaktycznym i  przyjacielskim. Pani Doktor  dokonała  aktu immatrykulacji i ogłosiła  przyjęcie do społeczności uniwersyteckiej 11 Słuchaczy UTW z Gminy Golczewa i Przybiernowa.  Legitymacja z numerem 123 przypadła Słuchaczce z Przybiernowa. Z Panią Doktor spotkamy się w styczniu 2024 na wykładzie  pt. „O sile napędowej ludzkiego działania”. 

 

Miło było przywitać Olę  Horoszko - Klusek z gabinetu psychodietetyka z Kamienia Pomorskiego. Pani Ola aktualnie realizuje projekt  i prowadzi warsztaty i wykłady pt. ”Senior w podróży po zdrowie” a także obsługuje poradnię telefoniczną „Antydepresyjny telefon zaufania”, oprócz działań w UTW Golczewie Pani psycholog  zaangażowana w działania Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku. Przez 7 dni, 203  Seniorów  skorzystało z warsztatów pt. „Psychologiczny pilates i nie tylko”.   Pani Ola z  wachlarzem  doświadczeń w  sposób serdeczny i przyjazny dzieli się wiedzą i otacza  psychologicznym wsparciem Słuchaczy UTW oraz ich rodziny.

 

Zaproszenie przyjęła  Pani Monika Artiuch z pracowni artystycznej w Gryficach  zaangażowana  podczas spotkania w Letniej Szkole Seniora,  która  przeprowadziła warsztaty pt. „Tajemnica martwej natury” (pastel olejny). Niezwykłe efekty można było podziwiać na inauguracyjnej  wystawie. Powstało 80 prac z tego na wystawie eksponujemy 30 wybranych, ciekawe, kompozycje martwej natury na których widnieją wędzone ryby, owoce i  warzywa.

  

Nie było  z nami  Jana Szewczyka artysty malarza,  autora wielu projektów artystycznych w  UTW w Golczewie, który z powodu choroby nie mógł  uczestniczyć ale przesyła pozdrowienia z życzeniami na  dobry rok. Jan wykładowca i kurator pleneru malarskiego w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku 2023, przeprowadził temat pt. „Od realizmu do abstrakcji” a efekty przedstawiliśmy   na  wystawie poplenerowej - 33 prace w formacie 70x50 na płótnie, malowane akrylem.  Pod kierunkiem Jana powstał również dyptyk nawiązujący do ruchu artystycznego Dadaizm, wyjaśniając przy tym że  warto czasami zerwać ze sztuką tradycyjną na rzecz swobody i dowolności tworzenia, jest to  praca zbiorowa, którą  przekażemy do Urzędu Marszałkowskiego na pamiątkę naszych działań. Tradycyjnie podsumowaniem pobytu będzie wydany kalendarz na 2024 rok z pracami powarsztatowymi,  fotografiami,  refleksjami, wierszami  i  opisem który graficznie zaprojektuje Dominika Odrowąż graficzka, malarka ze Szczecina,  instruktorka licznych warsztatów dla Seniorów.  

 

Również nie było  z powodu choroby  Pani dr Małgorzaty Moś , która związana z naszym UTW od początku istnienia.  Pani Doktor  w rozmowie telefonicznej życzyła szczęśliwej trzynastki i zapowiedziała  spotkanie w dniu  15 czerwca 2024, podczas zakończenia roku z wygłoszonym wykładem: „Sztuka tworzenia wspomnień, o zapamiętywaniu  szczęśliwych chwil”.

 

Swoją obecnością zaszczycił Wiesław Łągiewka Aktora z Teatru Polskiego w Szczecinie wraz z małżonką Mirosławą. Wiesław   jest zaangażowany w program Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku,  pod jego kierunkiem grupa teatralna pracowała nad autorskim scenariuszem pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej na depresję”. Ciekawa  scenografia,  zdolności aktorskie  oraz  kreatywność Seniorów przyniosły zamierzony efekt i zadowolenie reżysera Wiesława. Mamy plany i pomysły na kolejną edycję w X Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.

Wyjątkowi  goście  to: Maria Mitek Prezeska z  UTW w  Barlinku  i Magdalena Zynda -Lis,  dyplomowany pedagoga tańca. Pod kierunkiem Magdy wystąpił Zespół  Artystyczny „Pasja” z UTW w Barlinku, uświetniając program uroczystości, natomiast występ solisty Romana Lackowskiego to wyjątkowa   wisienka na torcie.   Zespół znany jest   z warsztatów tanecznych z elementami choreoterapii z LSZ S w Dziwnówku. Ciekawe układy taneczne, choreografia i  piękne stroje wzbudziły zachwyt przybyłych gości. Dziękujemy za wsparcie i dzielenie się pozytywnymi emocjami.

 

W ramach programu wystąpił Marcina Simiński wokalista z Nowogardu,  wraz  ze szczecińskimi muzykami Jakubem Herdzikiem i Bartoszem Janczakiem.  Pan Marcin to finalista szansy na sukces z 2021r. Jest  dyrektorem Domu Kultury i Biblioteki w Przybiernowie i dzięki nawiązanej współpracy możemy realizować wspólne projekty z Domem Kultury w Przybiernowie a Uniwersytetem III Wieku  w Golczewie. Występ został przyjęty entuzjastycznie ze znanymi m.in. utworami  „Aleja Gwiazd”, „Jolka, Jolka…” „Pod papugami,  innymi znanymi.

 

 Pana Tobiasza Lubczyńskiego - Prezesa Stowarzyszenia Akademia Wspierania Inicjatyw Społecznych AWIS w Nowogardzie, reprezentowała  Agata Zawierucha,  która przekazała życzenia i podziękowania za to co było oraz  za to co przed nami. Dziękujemy Akademii za włączenie nasz Uniwersytet w projekt „Smaki życia”,  który jest współfinansowany w ramach programu wieloletniego na rzecz osób starszych Aktywni+ na lata 2021 – 2025 edycja (2023), tu skorzystaliśmy m.in. z wycieczki do Zielonej Góry na słynne winobranie, poznaliśmy  smak czekolady w „Autobusie czekoladowym”,  warsztaty kulinarne ze smakami dyniowej zupy  i ciasta,  była integracja i zabawa przy grillu, zastawionych stołach smakołykami.  Ale także smaki życia doświadczyliśmy podczas pilatesowych zmagań. Oferta była  niezwykle ciekawa i twórcza, dlatego czekamy z wdzięcznością na kolejne projekty.

 

Jak co roku w tym szczególnym wydarzeniu, zadajemy pytanie  jaki będzie ten rok, co przed nami w 13 roku działalności,  najważniejsze aby  był bezpieczny, szczęśliwy, obfitujący w zdrowie i oby nikogo z nas nie zabrakło.

W  nadchodącym roku akademickim 2023/2024, będziemy kontynuować rozpoczęty projekt „ Potęga Seniora w Regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”.  Znamy  wiele form aktywności, będziemy tworzyć makramowe ozdoby i łapacze snów, będziemy bawić się w teatr pt. „Baw się słowem” przy współpracy z Elżbietą Kisielińską - Baranowską z Przybiernowa, która wyszła z ciekawą propozycją,  mamy też warsztaty szycia  z  mentoringiem Senior dla Seniora i Juniora we współpracy ze Świetlicą Środowiskową TPD w Golczewie i Domem Opieki Społecznej w Śniatowie.  Efekty współpracy zaprezentujemy w czerwcu na zakończenie roku. W planach jest też kurs komputerowy na przełomie styczeń /luty 24.   W planach są działania wspierające Seniorów poprzez pozyskanie środków finansowych z  ogłoszonych konkursów i projektów.

 

Obecnie,  zgodnie z projektem  realizujemy wydarzenia  kulturalne.  W dniu  23.10.23r. wycieczka do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w programie zwiedzanie Książnicy a także warsztaty z papieru czerpanego. Udział bezpłatny w tym transport współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W dniu 27.10. 23 r.  spektakl Grupy Teatralnej „Razem” z Domu Kultury z Przybiernowa wraz z członkiniami UTW  Golczewa,  spektakl w  GOKIS w Golczewie o godzinie 17.00.   Serdecznie zapraszamy!

 

Z kolei w dniu 04.11.2023 - Opera na Zamku w Szczecinie,  Spektakl „Don Kichot”, natomiast 18.11.2023 uczestniczymy w spektaklu „Cabaret” w Teatrze Polskim w Szczecinie, wszystkie wydarzenia kulturalne są współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 6 wyjazdów po 30 osób w tym bilety wstępu i transport.

 

Przy Uniwersytecie działa Zespół Śpiewaczy „Maliny” pod kierunkiem instruktorki Wiktorii Kiełbasy. Dziękujemy za możliwość  promocji  Gminy Golczewo oraz Uniwersytetu III Wieku. Zaszczytem było uczestniczyć w X Kołobrzeskich Dniach Seniora,  uroczystościach gminnych, okolicznościowych i  charytatywnych. Przed mami Jarmark Bożonarodzeniowy a w styczniu 2024, spotkanie noworoczne wraz z wykładem dr Edyty Kopaczewskiej   „ O sile napędowej ludzkiego działania” z Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

W nadchodzącym roku będziemy  organizatorem Jubileuszowej X Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku.  LSZS w Dziwnówku to   miejsce odpoczynku, realizacji pasji, poznania ciekawych ludzi i  doświadczeń, spotkaniem znajomych z ubiegłych lat. Jak zwykle mamy zarezerwowany terminem 24- 31  sierpnia 2024, dla 200 osób, zapisy w poszczególnych Uniwersytetach w Regionie.

Tak,  jak w ubiegłych latach odbędzie się  wystawa wędrująca. Na przełomie październik/ listopad  zaczynamy od Golczewa w GOKIS,  następnie w grudniu pojedzie do Kamienia Pomorskiego do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, w styczniu odwiedzi Gryficki Dom Kultury,  Muzeum Galeria Brama, w lutym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie a od marca do końca czerwca będzie gościła w Urzędzie Marszałkowskim w ROPS w Szczecinie następnie wróci do Dziwnówka aby autorzy prac mogli swoje prace zawieźć do własnych Galerii.

 

W tym miejscu pragnę podziękować tym, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu,  Burmistrzowi Maciejowi Zielińskiemu za udostepnienie miejsca prac twórczych  w Klubie Seniora,  gdzie obecnie w warunkach estetycznych odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady,  dziękujemy za wspieranie wszelkich działań edukacyjnych i  kulturalnych.    

 

Szczególnie dziękujemy Panom Wiesławowi Żelkowi, Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, Pani Sylwii Marek i Andrzejowi Wasiak z Firmy Lewiatan, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie. Dziękujemy   za wsparcie materialne i finansowe, za wszelką pomoc i dobre słowo.  

 

Dziękuję Zarządowi za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze, za  uczestnictwo  w proponowanych ofertach. Praca Zarządu to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję Paniom: Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Członkom Komisji Rewizyjnej: Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek,  Annie Gorzkiewicz- księgowej i skarbniczce.

 

Poczęstunek   sponsorowany przez Wiesława Żelka z Piekarni i Cukierni Golczewo- Kamień Pomorski, Sylwię Marek i Andrzeja  Wasiak z Firmy Lewiatan oraz Marka Zielińskiego z Restauracji „Herbowa” ze słynnymi golczewskimi pierogami i barszczykiem. Serdecznie dziękujemy!

Na nadchodzący rok życzę abyśmy żyli pełnią życia, w bezpiecznych dla nas warunkach, rozwijali swoje pasje i realizowali najskrytsze marzenia,  do zobaczenia podczas zakończenia III Roku w  dniu 15 czerwca 2024 roku.

 

Opracowanie i foto Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie.

 

Foto: Wiktoria Kiełbasa, Maria Mitek, Piotr Lis.  

 

 

 

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo