Zakończenie XIII roku w Uniwersytecie  III Wieku  w Golczewie.

Powrót do artykułów

20 czerwca 2024

Hymnem Gaude Mater Polonia  Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Golczewie zakończył XIII rok działalności. 

W dniu 15.06.2024 odbyła się konferencja  po hasłem:  „Seniorzy w Regionie aktywni, twórczy i szczęśliwi”,  zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Gratulacje a także sympatyczne i ciepłe  słowa skierowali:  Maciej Zieliński  - Burmistrz Golczewa,  Łukasz Kaczyński – Przewodniczący  oraz   Agnieszka Pawełczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej wraz z Radnymi – Iwoną Kwiatkowską Radną i Sołtyską z Sołectwa Kłęby i Mirosławem Kołodziejem – Przewodniczącym Komisji Oświaty w Radzie Miejskiej w Golczewie.

 

Życzliwość i chęć współpracy na dalsze lata działalności,  podkreśliły przedstawicielki  organizacji:  Maria Chodoń – Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi  Golczewskiej i Regina Michałowska  - Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło  terenowe w Golczewie.

 

Swoją obecnością zaszczyciły  - Monika Kiełbasa– Dyrektor i Anna Przychodzeń – Wicedyrektor z Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie.

Miło było gościć  delegacje z zaprzyjaźnionych   Uniwersytetów III Wieku z Regionu. Dziękujemy za życzenia i gratulacje przekazane przez  Irenę Kwiatkowską -  Pająk - Prezesa  UTW w Trzebiatowie,  oraz Krystynę Kirejczyk – Prezesa Doberskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobrej.

 

List gratulacyjny w imieniu Słuchaczy z UTW w Kołobrzegu przesłała – Irena Frankiewicz – Prezes Zarządu. Życząc,  „aby działania i przeżycia nie przemijały lecz na trwałe zapisały się w historii Uniwersytetu”. 

 

Monika Artiuch z pracowni artystycznej w Gryficach i instruktorka zajęć malarskich w LSZS w Dziwnówku, przekazała piękne życzenia w imieniu własnym,  a także Gryfickiego Uniwersytety III Wieku.

 

Zaszczycili  nas artyści -  Wiesław Łągiewka - aktor  z Teatru Polskiego w Szczecinie,  reżyser spotkań teatralnych w Golczewie i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.  Jan Szewczyk - artysta malarz, autor wielu projektów plastycznych  w Golczewie  i Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.

 

Interesujący a zarazem pouczający wykład pt. „Sztuka tworzenia wspomnień o zapamiętywaniu szczęśliwych chwil” - wygłosiła  dr Małgorzata Moś, zachęcając do dokumentowania dobrych wydarzeń i szczęśliwych chwil, poprzez tworzenie pamiątek, zapisów czy zdjęć. Podała przykład zapamiętywania osób  czy   wspomnień przez wywołanie niecodziennej sytuacji. Wykład połączyła z atrybutem – ananasa. Wykład i spotkanie zapamiętamy pewnie jako niecodzienne wydarzenie.  Za przykłady uważnego postrzegania serdecznie dziękujemy.  Od 13 lat  Doktor Małgorzata Moś  jest  naszym wsparciem z opieką merytoryczną i przyjaźnią i liczymy na kolejne wspaniałe lata.

 

Przy Uniwersytecie działa od 2011 r. Zespół śpiewaczy „Maliny”. Obecnie pod kierunkiem Wiktorii Kiełbasy.  Specjalnie na okazję zakończenia roku Zespół zaprezentował repertuar znany i lubiany m.in. „Poranek życia”, „Bal wszystkich świętych”, Piąty bieg”, „Ziemia się  kołysze”. Ciekawe było połączenie głosów osób dojrzałych z młodzieżą -   uczestnikami zajęć muzycznych z  GOKiS w Golczewie.

 

W ramach podsumowania roku akademickiego 23/24 przygotowaliśmy 6 wystaw indywidualnych i zbiorowych, promujących słuchaczy z UTW z Golczewa i Przybiernowa. Wśród prac indywidualnych znalazły się prace malarskie Elżbiety Kisielińskiej -  Baranowskiej  i Elżbiety Wrzesińskiej. Niezwykła a zarazem misterna wystawa rękodzieła wykonana na maszynie krawieckiej przez Jolantę Belewską  oraz  szydełkowe „Łapacze snów” wykonane przez Helenę i Mariana  Włodarczyków. Ciekawa wystawa „Makramowy lampion”  została przygotowana przez  uczestniczki warsztatów: Marię Sadłochę, Mariannę  Michalak, Helenę i Mariana Włodarczyków, Jolantę Belewską, Ewę Łukawską i Bożenę Macieja. Kolekcja prac powstała  pod kierunkiem  Reginy Mąkowskiej  z Nowogardu,  instruktorki zajęć rękodzielniczych.  Szósta wystawa „Papier czerpany” została wykonana podczas warsztatów  w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie pod przewodnictwem  Dominiki Odrowąż z pracowni artystycznej – Książnicy.  

 

W roku  akademickim  2023/2024 przypada realizacja  dwóch  projektów: od  26. 05 -  30. 11.2023 p.n. „ Potęga Seniora w Regionie między terapią rozwojem a rozrywką” i drugi od 14.05. – 30. 11.2024  p.n. „Seniorzy w Regionie aktywni, twórczy i szczęśliwi”. Sprostaliśmy wymaganiom konkursowym  i środki pozyskaliśmy z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W podsumowaniu pierwszego projektu  pozyskane środki  pozwoliły  zrealizować  działania kulturalne. To były  spotkania w Teatrze Polskim, Letnim, Współczesnym, Kameralnym, Filharmonii i Operze w Szczecinie w tym bilety wstępu i koszty transportu.  W ramach projektu odbyła się IX edycja spotkań w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku, zdeklarowanych wpłatami, było ponad 200 osób.  Przez 7 dni,  od 18-25 08.2023r. spotkali się Seniorzy z Regionu z 14 UTW. Odbyły   się twórcze  spotkania z psychologiem -   „Psychologiczny pilates” i „Psycholog radzi”. Zrealizowaliśmy warsztaty artystyczne, w tym plener o dwóch technikach „Od realizmu do abstrakcji” i rysunkowy „Tajemnice martwej natury”. Kolejne warsztaty to  „Makrama w przestrzeni” oraz   warsztaty taneczne  z elementami choreoterapii, warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem gongów, oraz  teatralne inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej. Sprzyjające  dla Seniorów były warsztaty: m.in. eliminowaniu negatywnych emocji poprzez  uruchomienie poradni telefonicznej pt. „Antydepresyjny telefon zaufania”– kontakt telefoniczny z psycholog -   Olą Horoszko – Klusek i warsztaty pt. ”Senior  w podróży po zdrowie”. Odbyły się wykłady naukowe  w czerwcu i październiku 2023, zorganizowaliśmy  koncert wokalno- instrumentalny. Zostały zakupione materiały na warsztaty  i działania w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku. Jednocześnie należy podkreślić-  były spotkania integracyjne do Kołobrzegu na Senioralia i rekreacyjne  w tym  Olimpiada sportowa w Nowogardzie. Dzięki współpracy z Tobiaszem Lubczyńskim ze Stowarzyszeniem Akademia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Nowogardzie uczestniczyliśmy w projekcie „Smaki życia”. A także udział w wycieczce  Ziemia Nyska i Góry Opawskie zorganizowanej przez Maję Popielską z Trzebiatowa.   Uczestniczyliśmy w Zachodniopomorskim Forum Liderów w Szczecinie i  wielu akcja w których reprezentowaliśmy i promowaliśmy UTW w Golczewie.

 

Obecnie  realizujemy  projekt pt.” Seniorzy w Regionie aktywni, twórczy i szczęśliwi”, pozyskane środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego pozwolą zrealizować  działania kulturalne. Odbędzie się 5 spotkań   dla 150 osób w Teatrze, Operze,  Filharmonii i Kinie w Szczecinie w tym bilety wstępu i koszty transportu. Odbędą  się 20 - godzinne warsztaty kreatywnego krawiectwa „Senior – Junior w duecie” przy współpracy ze świetlicą TPD w Golczewie pod kierunkiem Agnieszki Szwajkowskiej z Wolina , oraz 20 godzinne warsztaty sztuki użytkowej pod kierunkiem Reginy Mąkowskiej  z Nowogardu pt. „Dziergaj z nami”. Działania od miniaturowych zakładek do książek, breloczków do okazałych lampionów. Również  20 - godzinne warsztaty teatralne pt. „Baw się słowem” pod kierunkiem Elżbiety Kisielińskiej – Baranowskiej z Przybiernowa.  Zaplanowano dwie konferencje naukowe na

 

Zakończenie i Inaugurację Roku. Możemy liczyć na  wsparcie  w temacie „ Seniorze nie jesteś sam”- Kamila Pszenna  -  Prezes Stowarzyszenia z Centrum Inicjatyw Społeczno -Edukacyjnych,  oraz z Pracowni Inspiracji i Rozwoju Cognitivo -  Maja Wencierska - psycholog i seksuolog ze Szczecina.   

                                  

Jesteśmy również  organizatorem Jubileuszowej X Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku dla 200 osób z Regionu z 14 Uniwersytetów. W dniach 24 -31.08.2024,  odbędą się warsztaty artystyczne w tym plener malarski o dwóch technikach, „Abstrakcja organiczna” i „Portret nie/idealny”  pod kierunkiem - Jana Szewczyka i Moniki Artiuch. Na bazie zgromadzonego materiału powstanie wzorem lat ubiegłych kalendarz na 2025 rok, a efekty zobaczymy podczas inauguracji XIV roku w październiku 2024 . Wystawa będzie wędrująca i odwiedzi instytucje kultury w  Regionie w 5 miejscach.  W Letniej Szkole Seniora nauczymy się ozdabiać „Jubileuszową torebkę na pamiątkę”, będą także warsztaty taneczne – „Tanecznym krokiem w trzeci wiek”, warsztaty relaksacyjne, teatralne wg. autorskiego scenariusza „Teatrzyk Zielona Gęś”. Podczas realizacji LSZS odwiedzi nas psycholog, tu będzie można liczyć na wykłady i indywidualne konsultacje i porady.   

 

Na  wydarzenia  w UTW w Golczewie zapraszamy  nie tylko zrzeszonych w Uniwersytecie Słuchaczy,  ale także mieszkańców obu gmin Golczewa i Przybiernowa.

Wszystkie działania są nakierowane na ścisłą współprace z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu  w Golczewie z Dyrektor Dorotą Opiłą – Skubisz wraz współpracownikami, Gminnym Centrum Kultury w Przybiernowie, Stowarzyszeniami UTW w Regionie, Świetlicą Środowiskową TPD w Golczewie, Miejską Biblioteką w Golczewie,  Domem Pomocy Społecznej w Śniatowie, organizacjami społecznymi działającymi w Gminie Golczewo.

 

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu,  Burmistrzom -  Maciejowi Zielińskiemu i  zastępcy Grzegorzowi Chłopkowi za udostepnienie miejsca prac twórczych  w Klubie Seniora,  gdzie obecnie w warunkach estetycznych odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady.

Szczególnie dziękujemy: Wiesławowi Żelkowi z Cukierni – Piekarni - Golczewo – Kamień Pomorski,   Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha z Firmy Ekobart z Gadomia,  Pani Sylwi Marek i Andrzejowi Wasiak z Firmy Lewiatan. Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Biblioteki i Urzędu

 

Miejskiego w Golczewie. Dziękujemy   za wsparcie i  wszelką pomoc z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu  Marszałkowskiego w Szczecinie.

Dziękuję Zarządowi UTW za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze, za  uczestnictwo  w proponowanych ofertach.   Praca Zarządu,  to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję Paniom:  Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Alfredzie Gorzkiewicz – skarbniczce i księgowej.  Członkom Komisji Rewizyjnej: Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek.

 

Na zakończenie  roku życzę abyśmy żyli pełnią życia i korzystali z wakacyjnego odpoczynku w bezpiecznych dla nas wszystkich warunkach,  rozwijali swoje pasje i realizowali najskrytsze marzenia i  abyśmy się spotkali  podczas Inauguracji XIV roku  akademickiego w dniu  19 października 2024.

W podziękowaniu: Niech miody ufundowane ze zbioru Zygmunta Kołodzińskiego będą miodem na serce -  od serca, dziękujemy  za kosze życzliwości, kwiaty i piękne życzenia – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie.

 

Opracowanie i foto Janina Kołodzińska, foto - Wiktoria Kiełbasa.

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo